Seniorer i förskola och skola
Trelleborgs kommun strävar efter att skapa möten mellan generationer. Ett sätt är möjligheten för seniorer att delta i verksamheten i de kommunala förskolorna och skolorna.

Som senior i förskolan eller skolan är du en extra vuxen i rummet. Du kan finnas med under raster och i gemensamma utrymmen, hjälpa till med läxhjälp eller högläsning – utan att ersätta ordinarie personal.
Är du intresserad av att engagera dig?
Du engagerar dig via din pensionärsförening genom att ta kontakt med rektorn på den förskola eller skola du skulle vilja engagera dig på. Det är sedan upp till varje rektor att avgöra om och hur seniorer kan tas emot i respektive förskola och skola.
Vill ni i din förening veta mer om vad uppdraget innebär, vilka erfarenheter vi och andra har från likande satsningar och hur det praktiskt kan gå till? Hör av dig så berättar vi mer.
Förutsättningar för att vara senior i förskola och skola
Vi är måna om att både barn och seniorer ska känna sig trygga och har tydliga riktlinjer för seniorers engagemang i verksamheten.
- Du som senior genomgår en obligatorisk introduktionsutbildning – Hur det är att verka i förskola/skola idag och vilka erfarenheter finns kring liknande projekt?
- Rektor avgör om och hur seniorer tas emot i verksamheten – efter individuellt samtal och uppvisat utdrag ur belastningsregistret
- Engagemanget är ideellt och du ersätter aldrig ordinarie personal.
- Du bestämmer själv hur mycket (eller lite) du vill engagera dig
- Båda parter kan avsluta samarbetet när som helst
- Du som senior är försäkrad via din förening
Närvaron av senior i förskolor och skolor stärker tryggheten, samtidigt som kommunens barn och unga får ett viktigt och uppskattat stöd i sin vardag. På det sättet bygger vi broar mellan generationer. Välkommen att höra av dig om du vill veta mer!