Så kan praktik bli en investering i framtiden

Att ta emot en lärling eller praktikant är mer än att öppna dörren för en studerande, det är att investera i framtiden för både branschen och den som utbildar sig.

Det menar Rickard Andersson, verkstadschef på SweMaint i Malmö, som under många år samarbetat med Teknikcollege och Yrkesvux i Trelleborg.

– Det är en win-win. Vi får möjlighet att lära känna framtida medarbetare och påverka utbildningens innehåll. Samtidigt får de studerande en chans att se hur arbetet fungerar i verkligheten.

Hos SweMaint har flera tidigare praktikanter fått jobb efter sin utbildning, både från gymnasiets Teknikcollege och Yrkesvux. I dag har företaget 15 anställda, varav en tredjedel har börjat sin karriär via praktik.

Fördelarna är många:

  • nya idéer och energi i verksamheten
  • möjlighet att forma framtida kompetens efter företagets behov
  • stärkt samarbete mellan utbildning och näringsliv

Dessutom erbjuder SweMaint en lärlingspeng i slutet av praktiken och kompletterande utbildningar som stärker både individ och verksamhet, till exempel inom bärgning, bromsar och ledarskap.

– Vi har låg personalomsättning och en stark laganda. Många av våra anställda började som praktikanter och är kvar flera år senare, säger Rickard.

Rickard Andersson uppmaning till andra arbetsgivare är tydlig:
– Ta chansen att ta emot en praktikant eller lärling! Du får inte bara möjlighet att hitta framtida medarbetare, du bidrar också till att säkra industrins kompetensförsörjning.