Arbetsmarknadsförvaltningen jobbar för att fler människor ska kunna studera, få jobb och klara sig själva. Hos oss jobbar både de som arbetar med jobbfrågor och de som jobbar med vuxenutbildning. Det gör att vi lätt kan samarbeta, dela idéer och hjälpa människor på ett smartare sätt – till exempel genom att kombinera studier och praktik.
Vi är de som får vardagen att fungera i Trelleborg. Vi ser till att det finns rent dricksvatten, att avfall hämtas, att gator och parker sköts, och att kommunens verksamheter har lokaler, städning och IT som fungerar.
Vi som jobbar i hemtjänsten hjälper människor hemma; lagar mat, påminner och ger mediciner, tar blodprov, går med på promenader och mycket annat. Vi är som en blandning av en hjälpreda, en kompis och problemlösare.
Kommunledningsförvaltningen är en viktig del av kommunen som ansvarar för att leda, utveckla och följa upp kommunens totala organisation och verksamhet. De ser till att allt fungerar som det ska och att kommunen följer de lagar och regler som gäller.
Vi är den del av kommunen som gör skolor och lärande möjligt för barn och unga i hela Trelleborg. Det betyder att vi jobbar med allt från förskola till gymnasiet – och dessutom ser till att skolmaten är god, att elevhälsan funkar och att alla får gå i skola på ett tryggt sätt.
Vi är till för att människor ska få utlopp för sin kreativitet, få en rolig och meningsfull fritid, lära sig nya saker och träffa andra i olika event och aktiviteter. Vår förvaltning innefattar många olika verksamheter, till exempel badhus, idrottsanläggningar, bibliotek, museer, kulturskola, fritidsgårdar, träffpunkter för äldre och kommunens trygghetsvärdar.