Massa underhållning i Stadsparken i sommar

Programmet för Sommar i Stadsparken är klart! Under tre månader bjuder kommunen på musik, teater och stand up – alltid med fri entré. Sommaren inleds med det traditionsenliga firandet av Sveriges nationaldag.

svensk flagga vid vit blomma
Sommarprogrammet inleds med nationaldagsfirandet 6 juni.

I linje med kommunens kulturpolitiska program har årets program ett utökat fokus på kulturupplevelser för barn och unga. Det märks dels genom att det kommer spelas barnteater på scenen i Stadsparken vid flera tillfällen, dels genom att några av programpunkterna äger rum på dagtid.

– Genom att utvidga sommar i Stadsparken och erbjuda kostnadsfria arrangemang för barn gör vi kultur tillgänglig för alla åldrar. Vi hoppas att det ska bli en öppen mötesplats där barn och deras vuxna kan uppleva kultur och vara en del av gemenskapen, säger Eva Thorgilsson, chef för avdelningen för mötesplatser, arrangemang och bibliotek.

Underhållning hela sommaren

Nytt för i år är att Sommar i Stadsparken även kommer att inkludera en minifestival; Världsmusikdagen. Den 14 juli kan du uppleva fem professionella konserter med toner som tar dig med på en geografisk och musikalisk resa runt världen.

Sommar i Stadsparken bjuder på underhållning närapå varje vecka hela sommaren. Allting börjar med nationaldagsfirandet den 6 juni.

Förutom tal, flaggutdelning och marschmusik kommer det bli underhållning av Freestyle Phanatix och LouLou LaMotte med Kardborre band. Lisa Romée sjunger nationalsången. Även Kulturskolan uppträder och biblioteket är på plats.

Prisutdelning på nationaldagen

I samband med nationalfirandet kommer det också att delas ut kommunala priser. Vinnare av följande pris ska utses:

Här hittar du program för Sommar i Stadsparken och nationaldagen

Nationaldagen 2026

Sommar i Stadsparken 2026

Kultur- och fritidsnämndens priser