Den 9 september startar vi teaterkurser på onsdagskvällar för vuxna och ungdomar från 14 år. Grupperna anpassas efter deltagarnas ålder och erfarenhet. Inga förkunskaper krävs – det viktiga är att du är nyfiken på teater och vill utvecklas tillsammans med andra.
Varje kurs omfattar tio tillfällen under hösten och hålls inledningsvis i Byahuset i Stora Beddinge.
Kursavgift: 1 500 kronor
Sista anmälningsdag: 1 september
Anmälan är öppen och antagningen sker löpande. Vi meddelar dig så snart som möjligt om du har fått en plats. Skicka din anmälan till teaterskola@lillabeddingeteater.se.
Ange ditt namn, din ålder och om du eventuellt spelat teater tidigare.
Här får du möjlighet att prova, leka och utvecklas med teater tillsammans med andra. Genom improvisation, teaterövningar och scenarbete utforskar vi scennärvaro, karaktärsarbete och samspel. Vi arbetar med hur kropp, röst och blick kan användas för att gestalta en karaktär och skapa olika sceniska uttryck.
Du får träna på att lyssna, reagera och våga följa det som uppstår i stunden. Tillsammans utforskar vi också hur intention, relation och undertext kan påverka en scen.
Fokus ligger på att våga ta plats, vara närvarande och hitta nya sätt att uttrycka sig på scen. Välkommen med din anmälan!