Vägarbete vid Serresjöskolan till och med 12 december

Kommunen förbättrar trafiksäkerheten vid Serresjöskolan i Gislövs läge genom att bygga en ny anslutning för gående och cyklister samt ett farthinder på Orkidévägen.

ortofoto som visar var farthinder ska placeras
Farthindret ska placeras på Orkidévägen.

Under tiden som farthindret anläggs kommer det att vara begränsad framkomlighet vid Orkidévägens anslutning till Nygårdsvägen. Arbete med farthindret pågår 27-31 oktober.

Därefter inleds arbetet med att bygga en ny gång- och cykelanslutning. Detta arbete väntas vara klart den 12 december. Under denna period kommer befintlig gång- och cykelbana vara avstängd (enligt röd markering i kartskissen). Gående och cyklister leds om (enligt grön markering i kartskissen).

karta med röd och grön markering.
Den röda markeringen visar var gång- och cykelbanan stängs av medan vägarbetet pågår. Istället ska man följa grön markering.