Filmer i Bian oktober-december

I samband med Jan Troell-utställningen på Trelleborgs museum under hösten 2020 visas filmer av och om Jan Troell i Bian.

Filmvisningar ingår i museets entré. Ingen bokning krävs. För att besöket ska kännas säkert har vi ett begränsat antal platser. Med reservation för ändringar i programmet.

Kortfilmerna som visas på vardagar startar vid angivet klockslag och pågår till klockan 16.00.

Filmprogram i Bian

  • Trollslända

    Trollslända

    Program för kortfilmer (visas klockan 12.30-16.00)

    Lördag 3 oktober: Kortfilmskavalkad

    Söndag 4 oktober: Kortfilmskavalkad

    Tisdag 6 oktober: Kortfilmskavalkad

    Torsdag 8 oktober: Nyårsafton på skånska slätten (7 minuter). 92,8 MHz… drömmar i söder (30 minuter)

    Fredag 9 oktober: Vid diktens port (9 minuter). Vem var Du Axel Ebbe? (58 minuter)

    Lördag 10 oktober: Tolvslaget: Dagens dikt (7 minuter). 92,8 MHz… drömmar i söder (30 minuter)

    Lördag 17 oktober: Pojken och draken (30 minuter). Uppehåll i myrlandet (30 minuter)

    Tisdag 20 oktober: Det gula märket (5 minuter). En frusen dröm (60 minuter)

    Lördag 24 oktober: Reflexion (8 minuter). Närvarande (1 timmar 22 minuter)

    Tisdag 27 oktober: Kortfilmskavalkad

    Onsdag 28 oktober: Kortfilmskavalkad

    Torsdag 29 oktober: Kortfilmskavalkad

    Fredag 30 oktober: Kortfilmskavalkad

    Lördag 31 oktober: Med mitt mått mätt (7 minuter). Provinsens ljus (60 minuter)

    Program för långfilmer

    Söndag 11 oktober klockan 12.30: Maria Larssons eviga ögonblick (2 timmar 11 minuter)

    Söndag 18 oktober klockan 12.30: Här har du ditt liv (2 timmar 49 minuter)

    Onsdag 21 oktober klockan 12.30: Sagolandet (3 tim + 15 minuters paus)

    Söndag 25 oktober klockan 12.30: Så vit som en snö (2 timmar 32 minuter)

  • Filmaffischer

    Filmaffisch Sagolandet och Vem var du Axel Ebbe?

    Program för kortfilmer (visas klockan 12.30-16.00)

    Tisdag 3 november: Kortfilmskavalkad

    Onsdag 4 november: Johan Ekberg (21 min)

    Torsdag 5 november: Vid diktens port (9 minuter). Vem var Du Axel Ebbe? (58 minuter)

    Fredag 6 november: Stad (25 minuter). Sommartåg (14 minuter). Båten (21 minuter)

    Lördag 7 november: Snigeln (8 minuter). Troell bakom kameran av Yohanna Troell (45 minuter).

    Tisdag 10 november: De kom tillbaka (24 minuter). En broder mer (20 minuter)

    Onsdag 11 november: Kortfilmskavalkad.

    Torsdag 12 november: Nyårsafton på skånska slätten (7 minuter). 92,8 MHz… drömmar i söder (30 minuter)

    Fredag 13 november: En frusen dröm (60 minuter). Vår i Dalby hage (4 minuter)

    Lördag 14 november: Pojken och Draken (30 minuter). Jan Troell och Bo Widerberg

    Söndag 15 november: Han läste en vår (6min). Ole Dole Doff (1 timme 50 minuter)

    Tisdag 17 november: Tolvslaget: Dagens dikt (7 minuter). 92,8 MHz… drömmar i söder (30 minuter)

    Onsdag 18 november: Pas de Deux (7 minuter). Närvarande (1 timme 22 minuter).

    Torsdag 19 november: Vid diktens port (9 minuter). Vem var Du Axel Ebbe? (58 minuter)

    Fredag 20 november: Kortfilmskavalkad

    Lördag 21 november: En frusen dröm (60 minuter)

    Söndag 22 november: Vår i Dalby hage (4 minuter)

    Tisdag 24 november: Den gamla kvarnen (10 minuter). Uppehåll i myrlandet (30 minuter)

    Onsdag 25 november: Färgklang (58 minuter).

    Torsdag 26 november: Tolvslaget: Dagens dikt (7 minuter). 92,8 MHz… drömmar i söder (30 minuter)

    Fredag 27 november: Dansen (20 minuter). Provinsens ljus (55 minuter)

    Lördag 28 november: Kortfilmskavalkad

    Program för långfilmer

    Söndag 1 november klockan 12.30: Sagolandet (3 timmar + 15 minuters paus)

    Onsdag 4 november klockan 18.00: Il Capitano (1 timme 50 minuter)

    Söndag 8 november klockan 12.30: Dom över död man (2 timmar 6 minuter)

    Onsdag 11 november klockan 18.00: Ingenjör Andrées luftfärd

    Onsdag 18 november klockan 18.00: Il Capitano (1 timme 50 minuter)

    Söndag 22 november klockan 18.00: Ingenjör Andrées luftfärd (2 timmar 21 minuter)

    Onsdag 25 november klockan 18.00: Färgklang (58 minuter)

    Söndag 29 november klockan 12.30: Maria Larssons eviga ögonblick (2 timmar 11 minuter)

  • Foto ur filmen Så vit som en snö

    Foto ur Jan Troells film Så vit som en snö.

    Program för kortfilmer (visas klockan 12.30-16.00)

    Tisdag 1 december: Tolvslaget: Dagens dikt (7 minuter). 92,8 MHz… drömmar i söder (30 minuter)

    Onsdag 2 december: Kortfilmskavalkad

    Torsdag 3 december: Stad (25 minuter). Sommartåg (14 minuter). Båten (21 minuter)

    Fredag 4 december: Dansen (20 minuter). Provinsens ljus (55 minuter)

    Lördag 5 december: Snigeln (8 minuter). Troell bakom kameran av Yohanna Troell (45 minuter) .

    Tisdag 8 december: Vid diktens port (9 minuter). Vem var Du Axel Ebbe? (58 minuter)

    Onsdag 9 december: Kortfilmskavalkad.

    Torsdag 10 december: En frusen dröm (60 minuter). Johan Ekberg (21 minuter)

    Fredag 11 december: Tolvslaget: Dagens dikt (7 minuter). 92,8 MHz… drömmar i söder (30 minuter)

    Lördag 12 december: Kortfilmskavalkad

    Tisdag 15 december: Den gamla kvarnen (10 minuter). Uppehåll i myrlandet (30 minuter)

    Onsdag 16 december: Sagolandet (3 timmar + 15 minuters paus)

    Torsdag 17 december: Nyårsafton på skånska slätten (7 minuter). 92,8 MHz… drömmar i söder (30 minuter)

    Fredag 18 december: Love 60+ (3 minuter). 92,8MHz… drömmar i söder (30 minuter)

    Program för långfilmer

    Onsdag 2 december klockan 18.00: Utvandrarna (3 timmar 10 minuter)

    Söndag 6 december klockan 12.30: BANG! (1 timme 50 minuter)

    Onsdag 9 december klockan 18.00: Hamsun (2 timmar 39 minuter)

    Söndag 13 december klockan 12.30: Så vit som en snö (2 timmar 32 minuter)

    Lördag 19 december klockan 12.30: Utvandrarna (3 timmar 10 minuter + 15 minuters paus)

    Söndag 20 december klockan 12.30: Nybyggarna (3 timmar 10 minuter + 15 minuters paus)

    Söndag 27 december klockan 12.30: Här har du ditt liv (2 timmar 50 minuter)

Kultur- och fritidsförvaltningen