Kvalitet inom vården
Sedan 2004 har personal inom Vård och omsorg utbildats i kvalitetsförmedling. Idag finns ett 80-tal aktiva kvalitetsförmedlare på våra enheter som har fungerat och fungerar som starka inspiratörer för medarbetare i kvalitetsprocessen.
Projektet med kvalitetsutveckling har varit omfattande och har flera syften, som exempel kan nämnas att nya projekt påbörjats som pågår löpande:
- Demensprojekt
- Grattis till årets 80- och 85-åring
- Må bättre efter 65 år
- Fallprevention
- Syn och hörsel
Att det ska höja och säkerställa kvaliteten inom vård och omsorg är huvudmålet, men det finns också andra;
- Vi är en organisation med runt tusen anställda, majoriteten är kvinnor. Vi vet att vi kommer att stå inför stora rekryteringsproblem i framtiden. Kvalitetsprojektet är ett sätt att höja statusen, att ge personalen möjlighet att vidareutvecklas och ta ett större ansvar.
- Vi behöver också rekrytera fler män och kvinnor med en annan kulturell bakgrund - dom behövs i vården.
I genomsnitt finns det idag tre till fyra kvalitetsförmedlare på varje enhet inom vård och omsorg. Tanken är att kvalitetsprojektet ska komma underifrån, från de enskilda och ta tillvara all deras erfarenhet.
Den levande kvalitetsutvecklingen fortsätter i takt med kvalitetsförmedlarnas möten med individer/vårdtagare och grupper inom vård och omsorg.
Kvalitetsvisionen har den politiska ledningen tagit utifrån värdegrunderna:
- Öppenhet
- Respekt
- Ansvar
Kvalitetsarbetet fortsätter att omsätta visionen till verklighet.
Det finns väldigt mycket tyst kunskap hos vår personal, många års erfarenhet och fingertoppskänsla som tas tillvara i denna kvalitetsutveckling.
Sidan publicerades 2010-03-17 11:13
Sidan ändrades 2012-02-06 11:13
Kontakt
Socialförvaltningen
Vård och omsorg
Besöksadress: Östergatan 71
Postadress: Box 63, 231 21 Trelleborg
Telefon växel: 0410 - 73 30 00
socialforvaltningen@trelleborg.se
Marie Bergholzt
Medicinskt ansvarig sjuksköterska
Telefon: 0410-73 34 56

Centralskolan
Sportlovet
Trelleborg till 1000
Sociala medier