• Kommentera sidan

Utan Robban ett tyst jubileum

Robban står för ljudet på de flesta evenemangen i TrelleborgHan syns inte så ofta, inte heller hörs han. Men om Robert Larsson inte finns på plats – då blir det inte mycket till invigning, konsert eller artistframträdande. Det är nämligen Robban som har hand om det tekniska vid alla kommunala arrangemang. Utan Robban skulle det bli ett tyst 750-årsfirande i Trelleborg.

– Jag räknade efter häromdagen och kom fram till att jag är inbokad på mellan 80 och 90 evenemang i år. Och då har jag ändå inte börjat titta på de sista månaderna i år, konstaterar Robert Larsson. Det blir säkert över hundra innan året är till ända.

Namnet Robert Larsson säger kanske inte så mycket, men säg Robban och hela arrangemangs-Trelleborg vet vem han är. Kortklippt, ofta svartklädd, alltid lika artig och vänlig är han ständigt sysselsatt med sladdar, lampor, kontakter, mixerbord och högtalare. Hans jobb är till synes enkelt – ordna med ljus och ljud – men i praktiken är det betydligt mera komplext.

– Arbetsuppgifterna varierar rejält, konstaterar han, från en person som talar, kanske vid en invigning, till en helt musikkår som ackompanjerar en artist som exempelvis Charlotte Perelli nu i våras.

Kombinerade karriärerna

Egentligen är han elektriker till professionen, trelleborgssonen Robban. Som sådan arbetade han i nio år, samtidigt som han odlade sitt stora musikintresse.

– Jag spelade keyboard i olika band, och med ett tekniskt intresse så hamnade kom jag att syssla med ljus och ljud också. Att kombinera kulturell verksamhet med teknik passar mig alldeles utmärkt.

Idag hinner inte Robban röra klaviaturen i någon nämnvärd omfattning:
– Det händer någon gång att jag spelar på pianot i Parken en sen kväll…

I många år kombinerade Robban arbetet på dagtid som elektriker med ljudteknikeruppdrag på kvällarna.

– Det blev många långa dagar, konstaterar han, innan jag vågade kasta loss och satsa på ljud och ljus på allvar. I fem år arbetade jag som frilans med många olika uppdragsgivare.

– Dom åren lärde mig oerhört mycket, säger han på sitt ödmjuka sätt, och det har jag en väldigt nytta av nu.

Att jobba på Ung Kutur Möts arrangemangen uppskattade Robban.

Fullt upp att göra

För fyra år sedan fick Kulturnämnden i Trelleborg anslag att anställa en ljudtekniker. Dessförinnan hade kommunen köpt in tjänsten från olika företag när det var dags för evenemang av olika slag. Robert Larsson fick arbetet som ljudtekniker på halvtid, andra halvan utgjordes av en tjänst som vaktmästare på Musik- och Dansskolan med uppgift att bistå lärarna där.  Men det visade sig snart nog att behovet av en kommunal ljudtekniker var så stort att knappt en heltid räcker till.

– I år, under jubileumsåret, har jag en ljustekniker, Christian Jönsson till min hjälp, samt Patrik Jönsson som hjälper till med det mesta på halvtid.  Och det behövs, vi har oerhört mycket att göra. Nästan alla arrangemang ligger på helger och kvällar, så det gäller att vara mycket flexibel vid planeringen av arbetstiden…

Jubileumsåret kulminerar nu under sommaren med en lång rad arrangemang. Robban är förstås inblandad i så gott som vartenda ett. Under festveckan i juni är det jobb nära nog dygnet runt, och när Leva & Bo drar igång i augusti då kommer han så gott som att bo i Stadsparken.

– Det blir många fantastiska arrangemang, lovar han, nu håller scenen på att byggas ut för att bli ännu bättre.

– Fast två veckors semester ska jag hinna med i sommar, och ytterligare två blir det i slutet av september.

Efter att snart halva jubileumsåret är till ända kan Robban titta tillbaka på många lyckade arrangemang som dragit mycket folk till Trelleborg.

Lyckade UKM

– De båda Ung Kultur Möts arrangemangen har varit väldigt roliga att arbeta med. Det finns så många talangfulla och trevliga ungdomar, Trelleborg har en bra bredd på kulturutbudet.

– Och Lunds studentsångare på Trelleborgen Valborgsmässoafton fick nackhåren att resa sig på mig, så fint var det. Väldigt kul var det också nyligen när stans alla fem och sexåringar gick i den stora bokparaden, det är härligt att få jobba med ungar på det här sättet.

Robban är allätare när det gäller kultur, enda kravet är att det ska hålla god kvalitet. Hemma hos honom och sambon Veronica Andersson är det dock ofta tyst,  musik  får Robban tillräckligt av på arbetstid.

– Fast jag tänker mycket på mitt jobb, också när jag är ledig, planerar inför nästa evenemang.

Sambon Veronica är politiskt aktiv och sitter bland annat i kommunfullmäktige och kommunstyrelsen. Ofta blir det så att de få kvällar Robban är ledig, då är Veronica på möte.

– Hon har stor förståelse för mitt jobb, och utan det hade det nog varit svårt att flacka runt på det här sättet.

Vill utveckla Trelleborg

Trots ett intensivt år så blickar Robban framåt, mot 2008 och vidare. Han har stora ambitioner för sin lilla avdelning, Arrangemangsteknik;
– Jag hoppas förstås på något sätt få ekonomiskt utrymme så jag kan behålla Christian och Patrik, dom behövs. Och så skulle jag vilja få möjlighet att arbeta ännu mer tillsammans med ungdomarna i Trelleborg, hjälpa dom med deras musik, kanske spela in något skiva, ge fler konserter.

– Min dröm är också att artist-Sverige ska få upp ögonen för Trelleborg och lägga sina sommarturnéer hit. Jag vill utveckla stan vidare så vi kan erbjuda rätt förutsättningar. Det hade varit kanon…

Trots sin relativa ungdom – Robban är i 35-årsåldern – har han sett och hört det mesta som framträtt på en scen i Trelleborg de senaste tjugo åren. Han var med och startade Klubb Allan, och han har rattat musiker av alla de slag, från blyga amatörer till fullfjädrade artister. En lång rad praktikanter har han lärt upp under årens lopp, uppemot ett 30-tal tror han själv. Många av dessa har nu gått vidare i sin karriär, med hjälp av Robbans kunskaper. Själv är han nöjd med sitt yrkesval och att han vågade satsa fullt ut den där gången för snart tio år sedan:

– Det här är världens roligaste jobb, men det är tur att det inte är jubileumsår varje år…

Ingrid Wall