Kommunala pris och utmärkelser

Här nedan hittar du priser och utmärkelser som kommunen delat ut.

Kulturstipendium

2014 Jessica Andersson och Viktor Ståhl
2013 Yoanna Troell, filmare
2012 Petter Kraft, saxofon
2011 Siham Chahin, dans
2010 Christel Lindström
2009 Johannes Hansson, elbas
2008 Jens Fröberg, konstnär
2007 Marie Andersson, piano och sång
2006 Anni Hemlin, cirkus
2005 Josefine A. Sandberg
2004 Johan Rufelt, slagverkare
2003 Emma P Dahl, keramiker
2002 Elina Nilsson, balett
2001 Markus Kinnunen, musiker och mångsysslare

Kulturpriset

2007 Carl Aspegren, lokalhistoriker och författare
2006 Föreningen Gamla Trelleborg
2005 Anders Löfberg, bokhandlare och kulturkämpe
2004 Berndt Fribing, författare
2003 Sven Nilsson, foto och vykortssamlare
2002 Trelleborgs Musikkår och Söderslätts Musikkår
2001 Elsie Skoog, förgrundsfigur i Samkultur

Miljöpriset Tångräkan

2014 Fredrik Tigerschiöld och Hampus Kjellberg
2013 Biogasanläggningen SBI Jordberga AB
2012 Trelleborgshem AB – fastigheten Borgvallen
2011 Tjärstin Kraft och Ingela Granelli, Anderslövs familjecentra
2010 Öster Järs förskola
2009 Tullstorpsåns Ekonomiska förening
2008 Majvi Roskvist, floraväktare
2007 Jane Wikström, kläddesigner
2006 Naturskyddsföreningen i Trelleborg
2005 Berndt Fribing, lokal folkbildare på naturmiljöområdet
2004 Catharina och Dick Blixen-Finecke, Näsbyholm
2003 (Företagspris) Göran Brynell, Västrabo gård, lantbrukare
2003 Eva Johnsson och Lars Jönsson, Brunshills gård, ekologisk odling
2002 (Företagspris) Akzo Nobel Inks AB
2002 Initiativtagarna till Söderslättsgymnasiets miljögrupp, Anna Olsson, Lina Söderberg, Charlotte Hanström, Jonas Gunnarsson och Hans Cruse.
2001 Bodil Francke-Ohlsson
Priset delades ut första gången år 2001.

Idrottspris

Årets Idrottsprestation 203 Trelleborgs Basket
Årets Komet 2012 Daniel Therkildsen, Brottarklubben Starke
Årets Komet 2011 Pernilla Nilsson, IFK Trelleborg Friidrott
Årets Komet 2010 Östra Torp Gymnastikförening
Årets Komet 2009 Viktor Noring.
Årets Komet 2008 Nathalie Lindborg.
Årets Idrottsprestation 2008 MF Pelister.
Junior 2007 Nathalie Lindborg, Trelleborg Kappsim.
Senior 2007 Stefan Nilsson, Trelleborgs Jaktskytteklubb.
Ledare 2007 Börje Persson, BK Starke.

Stadsbyggnadspriset

2014- Samhällsbyggnadspriset: Kvarteret Sjöjungfrun 11
2013 - Samhällsbyggnadspriset: Windsun Fastigheter för Göken 11 i Anderslöv
2012 - Samhällsbyggnadspriset: Kyrkskolan Innerstaden 1:64, Tornspiran
2011 - Gråbrödersgatan – Flygelgränd, Byggherrar Tommy Olsson och Gitte Hansen, arkitekt är Martin Ronander.
2010 - Sinnenas trädgård i kvarteret Vallgraven, Trelleborg
Arkitekt: Tomas Leidstedt, Mark & Miljö Projekt AB
Byggherre: AB Trelleborgshem.
2009 -
2008 Tvåbladen 2 och 3 i Gislöv. Byggherrar är Riksbyggen och AB Trelleborgshem. Arkitekt för området är Plan och Byggnadskonst i Lund AB.
2007 Valldammshuset, huset i korsningen Nygatan och Valldammsgatan, Jonas Tehlin och Magnus Nilsson.
Priset delades ut första gången år 2007.

Lykttändare

Sedan 1980-talet har en person eller förening fått hedersuppdraget att tända Trelleborg i samband med julskyltningssöndagen.
2014 Lotta Kellander , Trelleborg Triathlon
2013 Trellebelle
2012 Carl Aspegren
2011 TFF:s supporterklubb True Blues
2010 Sten Björk
2009 Eric Sandell, författare
2008 Nils-Eric Andberg, Fabriksmontering i Trelleborg
2007 Gunnar Nelby, IFK handboll
2006  Fredrik Persson och Jan Eriksson, Trelleborgs FF
2005 Amanda Ooms, skådespelare, författare, konstnär
2004 Chakir Chelbat, Trelleborgs Tae Kwondo Klubb
2003 Pingvin Rugby Club, damlaget
2002 Jan Troell och Agneta Ulfsäter Troell, regissör och författare
2001 Trelleborgs Simsällskap
2000 Jarl Svensson, Mikaeli Marknadskommitté
1999 Per Frendahl, organist Trelleborgs församling
1998 Ingrid Wall, journalist Trelleborgs Allehanda
1997 Lena Olsson, Arbetsmarknadsenheten
1996 Mats Olsson, Trelleborgen
1995 Gusten Gustavsson, kulturarbetare
1994 Bertil Meissner, ordförande Pingvin Rugby Club
1993 Bent Kristiansen, Borgmester Holbaeck
1992 Bengt Cederberg, lagledare TFF
1991 Centralskolans klass 5 a, Vi i femman
1990 Janne, Jan-Axel Linell, studierektor
1989 Lisbeth Gisselquist, bibliotekarie
1988 Alf Näslund, reklamkonsulent
1987 Egon Brinck, museum Smygehamn
1986 John-Olof Löfberg, bokhandlare
1985 Idrottsföreningarnas Mikaeli marknad
1984 Krister Kristensson, tränare TFF

Hjälpte informationen på den här sidan dig?