Så tycker trelleborgarna: Resultat av attityd-enkät
Det framgår av en enkät som genomfördes under våren 2006. Syftet är att få en bild av kunskapsnivån och attityderna före de informationsinsatser som ska genomföras inom Klimp, klimatinvesteringsprogrammet.
Fingervisning och mått
Vid programtidens slut 2009 gör man ytterligare en motsvarande enkät, efter informationsinsatserna. På så sätt kan man få en fingervisning om vad man ska inrikta informationsarbetet på och få ett mått på hur man nått fram med det man genomfört.
Enkäten skickades med brev till 500 slumpmässigt utvalda kommuninvånare i åldrarna 15-75 år. 267 av dem, 53 procent, svarade.
Detta visade svaren:
- Nästan 9 av 10 har tillgång till minst en bil
- 82 procent har bensindrivna bilar
- Drygt hälften är intresserade av växthuseffekten.
- De flesta anser att bensin, olja och kol är negativt för klimatet
- 8 av 10 anser att människan påverkan jordens temperaturhöjning.
- 8 av 10 tror det spelar roll vad de själva gör
- 7 av 10 kan tänka sig att köpa en miljöbil om pris och prestanda är samma som för en vanlig bil
- 6 av 10 är positiva till fjärrvärmeutbyggnaden
- Hälften kan tänka sig att ansluta sig till fjärrvärmenätet
- Hälften kan tänka sig att installera solfångare
Duscha och cykla
Vad är man själv beredd att göra för klimatet? Flest svarande är beredda att duscha i stället för att bada i badkar och att köpa energisnåla hushållsapparater. Många är också beredda att sänka temperaturen hemma, att cykla och åka kollektivt i stället för bil och att köra bränslesnålt.
Att köpa miljöbil, installera solfångare och/eller fjärrvärme får däremot lite lägre betyg i den föreslagna listan på åtgärder. Det beror sannolika på att detta kräver lite större ekonomiska investeringar än de övriga åtgärderna som ju rent av ger direkta besparingar.
Tidningar och hemsida
Hur vill då trelleborgarna ha informationen om klimatfrågan förpackad? De flesta som svarat vill ha artiklar i dagstidningar, trycksaker i brevlådan och information på hemsidan. Inte alls lika populärt är studiecirklar, seminarier och debatter. Någonstans i mitten ligger intresset för på stan aktiviteter, utställningar, föreläsningar och prova-på-aktiviteter.
Det kommer att serveras lite av varje under de kommande Klimp-åren fram till februari 2009. Därefter får en den nya enkäten visat om information nått fram och om den fått någon effekt.
Text: Anitha Ljung
Foto: Ingrid Wall
Sidan publicerades 2007-02-27 06:00
Sidan ändrades 2007-01-10 06:00

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier
Kommunen har invånarnas stöd för sitt klimatarbete: Många tycker att det är viktigt att kommunen sätter in åtgärder för att komma tillrätta med växthuseffekten.