• Kommentera sidan

Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.

Nu är det jul igen…

Nu är snart jul i Trelleborg. Redan den 27 november börjar julstämningen sprida sig på Rådhustorget. Under den närmaste veckan bjuds det på lyktetändningsceremoni, ljus- och ljudinstallation i Stadsparken, musiktävling, skönsång och barnunderhållning. Tomten finns förstås också på plats…

Julveckan håller på att bli något av en tradition i Trelleborg. Hittills har den börjat på skyltsöndagen men i år tjuvstartar julen redan på lördagen innan första advent, 27 november. Då finns julbodarna på plats.

Söndagen, första advent, blir det traditionellt framträdande av luciakandidaterna och tillkännagivande av årets Lykttändare, kanske den finaste titel man kan få i Trelleborg. Klockan 15 går ljusbringerskorna upp på scenen på Rådhustorget, och strax därefter kommer lykttändaren, presenterad av kommunfullmäktiges ordförande. Från Rådhustorget går sedan processionen genom stadens gator upp till Gamla Torg där kyrkoherde Gustaf Centervall talar. Med på såväl Rådhustorget som under marschen är Trelleborgs Musikkår.

Under eftermiddagen är det julmarknad hos Trelleborgs scoutkår på Rådhustorget. På Algatan finns föreningar och företag som bidrar till julstämningen och kanske löser ett och annat julklappsbekymmer.

I Stadsparken blir det en ljus- och ljudinstallation med början klockan 16 där kulturförvaltningens teknik står i fokus tillsammans med konst av Bertil Herlow Svenssons verk. Samtidigt har Trelleborgs museum vernissage på sin utställning med verk av Börringekonstnären. Två av dessa kommer under utställningsperioden att placeras i Stadsparken. Vattentornet serverar kaffe, kakor och glögg. Under eftermiddagen, från klockan 12 till 16, blir det julpyssel på museet.

Därefter tar julveckan paus under några dagar för att komma tillbaka på torsdagen 2 december. Då är det full fart i bodarna igen och klockan 17 framträder luciakandidaterna. 17.20 tar Trellekören över scenen, 17.40 Stämbandet. Bodarna är öppna mellan klockan 15 och 18.

Två talare tar plats vid ringen på Rådhustorget. På torsdag, den 2 december, talar prästen, poeten och skådespelaren Christer Kyreus klockan 17.17. Dagen därpå, fredagen den 3:dje, talar Joakim Freiman, pastor i Elimkyrkan, klockan 17.17 på scenen.

På fredagen fylls torget med mer musik och kommers i julbodarna. Lördagen bjuder på musik från Trelleborgs kammarkör klockan 11. Därefter blir det barnunderhållning med Britta och Mälitta 11.45, innan kören Cum Pane tar över 12.30. Bodarna är öppna mellan klockan 10 och 14.

Julveckan avslutas med ljusfest på Trelleborgen.

Med reservation för eventuella ändringar.

Fjolårets julskyltningssöndag