Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Gasbussar tar över i stadstrafiken
Till musik från Spårvägens musikkår anlände fyra gasbussar i kortege till Trelleborg Övre med Trelleborgs stadsvapen fladdrande i vinden. Kommunalrådet Ulf Bingsgård steg ombord på en av bussarna för att invigningstala och klippa band därifrån. Därefter följde kaffekalas och möjlighet till besök på en visningsbuss för alla intresserade.
Vid månadsskiftet väntas ytterligare bussar till Trelleborg och därefter kommer all stadsbusstrafik att köras av gasbussar.
De nya bussarna drivs med något som kallas fordonsgas som består till hälften av naturgas, till hälften av biogas. På sikt ska de helt övergå till biogas. Naturgasgasdrivna bussar reducerar utsläppen av koldioxid med 25 procent jämfört med en dieselbuss. Med ren biogas i tanken reduceras utsläppen av koldioxid till i stort sett noll.






Text och foto: Susanne Nilsson
Sidan publicerades 2010-03-03 14:13
Sidan ändrades 2010-03-03 14:13

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier