Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Släck ljuset en timme för jorden!
Energiförbrukningen på jordklotet ligger på en skrämmande hög och för miljön ohållbar nivå. I en vanlig svensk villa kan det förekomma uppemot 110 (!) ljuskällor. Detta vill WWF uppmärksamma med en särskild timme som kallas Earth Hour (Jordens timme).
Redan förra året deltog Trelleborgs kommun i kampanjen. Kommunstyrelsen tog beslut om deltagande med uppmaning till de olika förvaltningarna att uppmärksamma klockslaget för en timmes mörkläggning.
Den aktuella timmen är mellan kl 20.30 och 21.30 på lördag kväll.
Kommunen släcker då fasadbelysningarna på Rådhuset och på de båda Vattentornen. Ute i de olika verksamheterna uppmärksammas timmen också på olika sätt.
Att vara extra noga med att stänga av sin datautrustning och andra elektriska apparater på jobbet innan man går hem på fredag eftermiddag är en bra utgångspunkt.
Förhoppningen från kampanjledningens sida är att framför allt privatpersoner uppmärksammar den mörka timmen, släcker elbelysning och i stället tänder levande ljus. Kanske kan man därmed hitta nya intressanta sätt att umgås på - när TV, dator och spelmaskiner är avstängda på lördag kvällen!
Ha en skön Earth Hour!
Text och bild: Anitha Ljung, Agenda 21/klimatsamordnare
Sidan publicerades 2010-03-25 10:27
Sidan ändrades 2010-03-25 10:27

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier