Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Trelleborg protesterar mot häktesnerläggning
Kommunstyrelsens ordförande Ulf Bingsgård protesterar mot planerna på att lägga ner häktet i Trelleborg. Det gör han i ett brev till Kriminalvårdens generaldirektör Lars Nylén. I brevet påpekar Ulf Bingsgård bland annat bristen på häktesplatser i Skåne och Trelleborgs geografiska läge nära Kontinenten.
Brevet i sin helhet
Kriminalvården
Generaldirektör Lars Nylén
601 80 NORRKÖPING
Än tid att tänka om
Det är med stor förvåning jag har via media nåtts av nyheten att det föreslås en nedläggning av Häktet i Trelleborg. Det är för mig helt obegripligt hur detta förslag har kunnat arbetas fram, då det råder stor brist på lediga platser på häktena i Skåne.
Vad jag har förstått kommer det att ske ett tillskott av platser i form av en utbyggnad i Helsingborg. Frågan är om detta kommer att kunna täcka det behov som finns. Skåne har mer än 1,2 miljoner invånare och befolkningen ökar ständigt. Dessutom lever vi i en internationell kontext, då mer än 50 % av Sveriges utrikeshandel går via framför allt hamnarna i Skåne.
Det finns idag inga egentliga indikationer på att transporter från Sverige till Kontinentaleuropa via Trelleborgs hamn ska avta. När väl världen och Europa återhämtat sig från konjunkturnedgången kommer det snarare öka i rask takt kopplat till den ekonomiska tillväxten i östra och centrala Europa. Det är tyvärr inte enbart varor av legal karaktär som kommer via Trelleborg utan även varor som narkotika och människor förs in illegalt via Trelleborg. Kampen må hända vara ojämn men att försvåra för de som för striden mot mörkrets krafter, vilket faktiskt en stängning av häktet i Trelleborg blir är knappast något att förorda.
Vad jag har förstått av verksamheten på häktet i Trelleborg är att den bedrivs på ett bra sätt, vilket jag själv fått höra när jag varit där på studiebesök. Min uppfattning att både de anställda trivdes bra och även de som satt häktade. Det vore verkligen tråkigt att se denna verksamhet försvinna från Trelleborg. Den kortsiktiga ekonomiska besparing detta kommer ge kommer vi alla få betala i form av högre kostnader för reseersättningar, transporter kors och tvärs genom Skåne och än högre belastning på de häkten som blir kvar i Skåne, troligen med sämre arbetsmiljö som följd. Det är min förhoppning att du tänker över ditt förslag kring att lägga ner verksamheten vid häktet i Trelleborg.
Med vänliga hälsningar
Ulf Bingsgård
Sidan publicerades 2009-10-28 11:16
Sidan ändrades 2009-10-28 11:16

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier