• Kommentera sidan

Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.

Vattnet i Önnarp åter tjänligt

Nya prover på dricksvattnet i nordöstra delen av Trelleborgs kommun, visar att det nu är av god kvalitet och kan användas på vanligt sätt. Därmed hävs den tidigare rekommendationen att koka vattnet.

- Idag har vi fått bekräftelse på att de prover som togs på vattnet i Önnarp i måndags är tjänliga, säger VA-avdelningen vid Tekniska förvaltningen i Trelleborgs kommun.

- Som tidigare meddelats har vattnet kopplats om så att de berörda hushållen får vatten via en ledning från Gärdslöv. Denna har inte varit påverkad av bakterier. För att vara säkra på att allt vatten i kommunen är tjänligt har vi dock avvaktat provsvar innan vi nu häver anvisningarna att koka vattnet.

Den ledning som normalt försörjer Önnarp är fortfarande stängd. Skurups kommun kommer att fortsätta arbetet med att finna vad som är orsaken till bakterierna i dricksvattnet.

De mellan 60 och 70 hushåll som är berörda kommer under torsdagen att få personliga meddelanden om att vattnet nu åter är tjänligt.

För ytterligare upplysningar, kontakta VA-avdelningen på telefon 0410-73 38 08