• Kommentera sidan

Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.

Komikergäng till Trelleborg

Landets namnkunnigaste komiker slår sig ihop i en sommarturné i södra Sverige och besöker Trelleborg i sommar. Under namnet Sunny Standup ger sig eliten av Sveriges komiker sig ut i landets sommarstäder. Den 22 juli kommer sällskapet till Trelleborg. Namnen är väl kända från Parlamentet, Kvarteret Skatan, Extra Extra, Grillad med flera program.
 
- Standup comedy har aldrig varit hetare i Sverige än nu, säger Özz Nûjen. Den explosion av nya komiker som kommit fram har gjort att kulturformen fått ett stort uppsving med slutsålda teatrar och klubbar som följd. Folk har fått upp ögonen för stand-up comedy. Och nu får man en chans att se den sommartid.
 
De komiker som ingår i den fasta ensemblen är David Batra, Måns Möller, Thomas Järvheden, Hasse Brontén, Özz Nûjen, Karin Adelsköld och Christopher Linnell.
 
Alla föreställningar kommer att ha gästkomiker som Johan Glans, Peter Wahlbeck, Nour El-Refai eller Henrik Schyffert.
 
- Så oavsett väder kommer det att skrattas i sommar, säger turnéledaren Christopher Linnell.
 
Den komplett turnéplanen ser ut som följer:
20/7 Helsingborg, Fredriksdalsteatern
22/7 Trelleborg, Parken
23/7 Halmstad
24-25/7 Varberg
28/7 Borgholm, Strand Hotell,
29/7 Ronneby, Brunnsparken
30/7 Ystad, Öja Krog
31/7 Göteborg, Kronhusbodarna
1/8 Lysekil, Stadsparken

Biljetter till Trelleborgsföreställningen finns att köpa till Lustkortspris på Trelleborgs Turistbyrå.

Komikerna i Sunny Standup som besöker Trelleborg i sommar.