Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Konstigt kunnande på Klämman
Behöver du en guide bland Trelleborgs offentliga konstverk? Anlita Jamila, Victoria, Gustav, Simon, Elias, Emilia eller någon annan av förskolebarnen bland Hilmas Stjärnor på Klämman. Sedan i vintras har barnen ägnat minst en dag i veckan åt att lära mer om Sjöormen, Irrblosset, Gestalt i storm och alla de andra statyerna. Resultatet har blivit en egen konstutställning och ett stort kunnande.
- Det hela började med att den första varelsen kom på plats i Stadsparken i mitten av februari. Våra barn var med på invigningen och så föddes intresset för den offentliga konsten i Trelleborg, berättar Lena Hemlin som är förskollärare på Klämman. Från Rådhuset fick vi ett exemplar av boken om konsten i Trelleborg och sedan dess har vi besökt många av dem.
En dag i veckan har varit avsatta för rundvandring i Trelleborg. Konstboken har gett fakta och ett besök på ort och ställe gett inspiration att skapa eget. Uppe under takåsarna i det gamla prästbostället vid Gamla Torg har barnen sedan skapat sina egna konstverk i lera. Sedan har dessa ställts ut, komplett med namn på verket och upphovsmannen/kvinnan. Ingen har kunnat undgå att se vilken skaparglädje som lerbitarna och studiebesöken har gett. När fröknarna tillfälligt tappar bort namnet på ett av de offentliga verken kan Elias direkt berätta vad den heter och var den finns.
- Det har varit väldigt trevligt att jobba med det här, och så har både barnen och säkert också deras föräldrar, fått lära sig mer om Trelleborg, konstaterar personalen på Klämman.
Ingrid Wall
Sidan publicerades 2009-06-22 06:01
Sidan ändrades 2009-06-23 06:01

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier