Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Trelleborg får sjuksköterskeutbildning
Från och med i höst kommer Trelleborg att få en sjuksköterskeutbildning på distans. Genom ett samarbete mellan Trelleborgs kommun och Högskolan i Kristianstad kan i första vändan ett tiotal personer erbjudas den treåriga utbildningen. Sin hemmabas får eleverna i Trelleborg där de får tillgång till bland annat tekniskt stöd på Söderslättsgymnasiet. Den arbetsplatsförlagda delen av utbildningen kommer att ske i samarbete med den kommunala sjukvården, regionen och primärvården.
På torsdagen undertecknades avsiktsförklaringen som enligt planerna är det första i en rad olika utbildningar som ska erbjudas trelleborgarna. I jämförelse med många andra kommuner har Trelleborg relativt sett få invånare med högskoleutbildning, och samarbetet med Kristianstad är ett sätt att råda bot på detta.
- Vi vet också att många studerar till sjuksköterska när de arbetat några år. Ofta har man då skaffat familj och att då kunna studera på hemmaplan gör det hela mycket enklare, understryker Lars Mikkelä som är vice ordförande i Gymnasie och vuxenutbildningsnämnden i Trelleborg.
Avsiktsförklaringen undertecknades av Högskolans rektor Lars Karlsson, kommunstyrelsens ordförande Ulf Bingsgård och Lars Mikkelä.
Sidan publicerades 2009-01-22 12:46
Sidan ändrades 2009-01-22 12:46

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier