• Kommentera sidan

Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.

Varelsen välkomnad!

Med Raketen, Imse Vimse Spindel och andra välkända barnsånger välkomnades på onsdagen Trelleborgs nyaste offentliga utsmyckning. Den 80 centimeter höga varelsen står i södra delen av  Stadsparken och välkomnar besökarna. Den lilla skulpturen blev rejält välkomnad till sin nya boning av hundratals förskolebarn som genast tog den nya varelsen till sig.

- Vad tror ni det finns under täcket? frågade upptågsmakaren Lasse Svensson som höll i ceremonin. Alfons föreslog ett barn, Pippi Långstrump ett annat.

Men när kommunstyrelsens ordförande Ulf Bingsgård ryckt undan det vintervita täckelset visade det sig att inunder fanns en varelse, ett mellanting mellan djur och människa.

- Och vad han ska heta – det får ni bestämma, sa Lasse Svensson och uppmanade barnen att ta väl hand om sina nya kamrat. Själv föregick han med gott exempel och försåg varelsen med TFF-mössa och halsduk denna kalla vinterdag.

Pappa till skulpturen är Ralf Borselius, Malmöbo som är verksam som konstnär på Österlen sedan många år tillbaka. Varelsen är hans första verk i Trelleborg. I sommar kommer han att ha utställning på Trelleborgs museum.

Konstverket är bekostat genom den donation som Trelleborgs kommun fick för något år sedan av Inga Nilsson.

Den lilla skulpturen blev rejält välkomnad av hundratals förskolebarn.
Barnen var snabba med att känna på och bekanta sig med figuren.