• Kommentera sidan

Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.

Två nya barnfavoriter invigda

I strålande solsken samlades ett hundrafemtiotal förskolebarn med fröknar i Stadsparken för att inviga ytterligare två varelser. Många var de barn som ville hjälpa till att avtäcka de två varelserna.

Lasse Svensson ledde välkomstceremonin som bestod av mycket sång och en del rytmiska övningar. Kommunalrådet Ulf Bingsgård och kulturchefen Jörgen Flink fick vardera en grupp barn till hjälp vid avtäckningen av konstverken. Och efter avtäckningen var det till sist dags för ett traditionsenligt vårskrik.

När invigningsceremonierna var avklarade så var det många barn som ville passa på att klappa och känna på konstverken. De fick även kramar och pussar. Helt klart nya favoriter bland barnen!

Den första varelsen placerades ut i Stadsparken i snö den 18 februari, den andra i gråväder den 5 april, och idag lyste solen över varelse nummer tre och fyra. Alla varelserna är skapade av Österlenkonstnären Ralf Borselius. Konstverken har kunnat komma till stånd efter den gåva som kommunen fick av sin trotjänare Inga Nilsson som testamenterade stor del av sin kvarlåtenskap till Trelleborg för att användas för konstnärlig utsmyckning.

Foton från invigningen