• Kommentera sidan

Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.

Tufft schema för lucia

Också i år får Trelleborgs lucia ett tufft arbetsschema, hon och hennes tärnor ska uppträda inte bara på hemmaplan utan också i Sassnitz och Lübeck. Till Sassnitz far ljusbärarna redan 28 och 29 november, för att vara tillbaka och delta i Lykttändningsceremon 30 november.

Den 4 december deltar luciakandidaterna i Julveckan på Rådhustorget. Den 5 december klockan 18 kröns Lucia i kyrkan. Redan samma kväll åker hela följet till Lübeck. Den 11:te framträder luciatåget på Vattentornet, den 12:te är avsatt för framträdanden hela dagen. Också hela luciadagen, den 13:de är avsatt för framträdanden. Bland annat kommer lucia att finnas på Valen klockan 12 och i Gärdslövs kyrka klockan 18.

Luciaföljet kommer också att spela in en CD-skiva som säljs i samband med framträdandena.

Årets luciakandidater är Malin Nilsson, Amelie Rosquist, Amanda Greiff, Mimmi Andersson, Elin Persson, Mimmie Dahlberg och Johanna Olsson-Jönsson.