Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Hårdare regler ger nyårsro åt fyrfota
Det finns två sidor av traditionen med nyårsfyrverkeri. För många, inte minst hundägare, är veckorna kring årsskiftet en period av elände. Otaliga djur far illa av raketer och smällare. Enda utvägen för många mattar och hussar är att droga ner sina fyrfota vänner.
I år kommer Trelleborgs kommun att tillsammans med Polisen ta nya grepp för att stävja missbruket av fyrverkeripjäser. Enligt lokala ordningsstadgan är det bara tillåtet att fyra av raketer kring tolvslaget på nyårsnatten. Nya riktlinjer från polisens sida gör att man inte längre kommer att se mellan fingrarna på de som skjuter av fyrverkeripjäser på andra tider.
- Vi kommer också att gå ut till försäljningsställena och peka på vikten av att fyrverkerier bara får säljas till personer över arton år. Den som överträder reglerna riskerar att bli av med sitt tillstånd, säger Måns Krook, brandingenjör på Räddningstjänsten i Trelleborg och den som lett en arbetsgrupp som har till uppgift att minska olycksriskerna, nerskräpningen och olägenheterna för såväl djur som människor.
Hundratals skadade
Förra årets nyårsfirande föranledde Räddningsnämndens ordförande Patrik Holmberg att skriva till kommunstyrelsen och kräva åtgärder. Varje år uppsöker runt 300 personer i Sverige akutmottagningar för att de skadats av fyrverkerier. Hundratals bränder inträffar varje år av de pyrotekniska pjäserna. Lidandet för främst hundar är mycket omfattande. Många hundägare kan knappast vistas ute med sina djur under andra halvan av december.
- Vi undersökte möjligheten att förbjuda fyrverkeri i Trelleborgs kommun, men det är inte möjligt enligt gällande lagstiftning, säger kommunjurist Jonas Rosenkvist. Inte heller kan vi förbjuda försäljning, men däremot kan vi se till att de regelverk som finns verkligen efterlevs. Det handlar både om försäljning och hantering.
Polisen har deltagit i arbetet och har utarbetat nya riktlinjer för hur de ska komma tillrätta med ofoget. Bland annat kommer poliserna att kunna beslagta fyrverkeripjäser som återfinns hos minderåriga. Erfarenheten visar att det ofta är just personer under arton år som missbrukar smällare och raketer.
För tillfället finns ett femtontal försäljningsställen i Trelleborg som har tillstånd att lagra och sälja fyrverkeripjäser. Före och under försäljningsperioden kommer dessa att få information och personligt besök av myndigheterna i syfte att ordentligt trycka på vikten av att inte sälja smällare och raketer till underåriga. Eventuellt kommer också Skattverket att delta i arbetet.
- Vi planerar också att informera ungdomar och deras föräldrar om farorna med fyrverkeripjäser, säger Måns Krook. Varje år inträffar tragedier när människor inte följer de regler som finns. Vår förhoppning är att vi ska kunna eliminera dessa genom att informera och kontrollera. Kan dessutom Trelleborgs hundar vistas utomhus under veckorna kring jul och nyår så är mycket vunnet.
Ingrid Wall
Sidan publicerades 2008-11-28 06:00
Sidan ändrades 2008-11-19 06:00

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier