• Kommentera sidan

Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.

ABBA på trelleborgska bidrar till hälsosammare Europa

Med hjälp av ABBA:s gamla slagdänga Mamma Mia ska eleverna på Serresjöskolan i Trelleborg lära sig själv och sina jämnåriga ett hälsosammare leverne. Gislövsbarnen är en del i ett EU-projekt, Tasting a healthier Europé.

- Spännande och mycket lärorikt, konstaterar eldsjälen och drivkraften bakom det svenska deltagandet, Åsa Roos. Nyligen kom hon hem från ett första möte i Wiesbaden i Tyskland där de sex skolorna från lika många länder träffades.

Med sig i bagaget till Wiesbaden hade Åsa Roos Trelleborgsryggsäckar till de fem andra skolorna som deltar i projektet. På en DVD-skiva presenterar sig Serresjöskolan och det gör man med besked – till tonerna av Mamma Mia. Alla skolans 330 elever, från sexåringar till sjätteklassare dansar till ABBA, iförda blågula kläder.

Dansen filmades och nu ska rörelserna och musiken sprida sig ut över kontinenten.  Att dans och musik är ett sätt att bidra till ett hälsosammare Europa är budskapet.

- I Wiesbaden träffade vi representanter från de andra skolorna, berättar Åsa Roos som är idrottslärare på skolan och en välkänd profil inom showdans i Trelleborg. Det är också Åsa som gjort koreografin till dansen.

Skolorna och deras upptagningsområde varierar och nu är det tänkt att vi ska lära känna varandra under de knappt två år som EU-projektet pågår.  Eleverna träffas inte men håller kontakt via Internet, med e-post och chatt.

En speciell vägg i foajén på skolan är avsatt till karta, foton och annan information om vänskolorna. Från Danmark deltar Nordre skola i Viborg med 600 elever i klasserna 0 till 10. Blücherschule i tyska Wiesbaden har 390 elever från 36 olika nationer. Island deltar med Brekkuskoli från norra delen av ön. Hit går det inte att komma vintertid annat än med flyg, vägarna är inte farbara. Park Hill Primary School i Coventry i England präglas av liten påverkan från andra kulturer. Can i Vä i Turkiet ligger i en industristad med mycket öppna kolgruvor.
Under perioden träffas projektdeltagarna regelbundet och redovisar de olika arbetsuppgifterna som var och en har fått.

- Vi har fått förmånen att så som värd för finalmötet i maj 2010,  och det är vi förstås väldigt glada för, konstaterar Åsa Roos som arbetar med Anna Jansson.

Varje land har sina speciella uppgifter, Island exempelvis svarar för den webbsida som ska berätta om vad som sker.  Serresjöskolan har fått till uppgift att undersöka matproduktionen i de olika länderna. Tillsammans ska de sex skolorna bland annat producera en kokbok.

- Och så hoppas vi förstås att Mamma Mia-dansen ska sprida sig över hela Europa, säger Åsa Roos.

Ingrid Wall

Vid ett första möte i Wiesbaden i Tyskland träffades de sex skolorna från lika många länder.
I Wiesbaden träffade de representanter från de andra skolorna