Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Gyllenkrok först på Konstkroken
Nina Gyllenkrok blir första kvinna att hänga en tavla på Kulturkroken i Rådhuset i Trelleborg. Kulturkroken är en tavelkrok på kommunalrådet Ulf Bingsgårds tjänsterum och varje månad kommer ett nytt konstverk att hamna här.
- Söderslätts bästa kvadratmeter, konstaterar Nina Gyllenkrok sedan hon hängt upp sin tavla med budskapet "Big Boss", en kvadratmeter stor duk i klara färger.
- Många människor besöker mitt tjänsterum och då kan det vara trevligt att slå ett slag för kulturen på det här viset, menar Ulf Bingsgård.
Nina Gyllenkrok tillhör konstgruppen Öppna sinnen som haft en intern tävling om vem som under året ska få pryda kroken i kommunalrådets tjänsterum. I april är det Kjell Silwerwitt, i maj Annlouice Silwerwitt, i juni Lena Holmgren, i juli Kerstin Sjöström och därefter Annette Skölde, Gunilla Hedenborg, Birgitta Godlund, Iréne Calesson och Ulla-Kersti Carlsson.
Nina Gyllenkrok är mest i känd i Trelleborg som kvinnan bakom förra årets jubileumssymbol med palmer och konfetti.
Sidan publicerades 2008-03-05 13:16
Sidan ändrades 2008-03-05 13:16

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier