Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Dags för sommarskola
Kursen i engelska hålls på Liljeborgsskolan under fem dagar i vecka 31, 28 juli till första augusti mellan klockan 9 och 13.30. Kursen i matematik ges på Vannhögsskolan under fem dagar i vecka 32, mellan den 4 och 8 augusti, klockan 9 till 13.30.
Kurserna är gratis och deltagarna kommer att laga sin egen mat. Den som bor mer än fyra kilometer från Liljeborg eller Vannhög får busskort för att kunna ta sig dit.
I engelskkursen kommer tyngdpunkten att ligga på muntlig kommunikation. Mattekursen handlar nästan uteslutande om praktiskt arbete där varje dag kommer att bjuda på ett nytt tema där skolan förvandlas till en ny miljö med nya utmaningar.
Lärare i kurserna är Maria Forss som är matte och no-lärare på Vannhög samt Inger Rasmusson och Lisa Sånesson, engelsklärare på Liljeborg.
Deltagarantalet är begränsat, och den som vill vara med ska lämna in sin intresseanmälan till expeditionen på sin skola senast 28 maj. I början av juni kommer besked om intagningen. Den som vill lära sig såväl engelska som matte i sommar kan anmäla sig till båda kurserna.
Sidan publicerades 2008-05-15 07:09
Sidan ändrades 2008-05-15 07:09

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier