Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Isbrytaren Ymer besökte Trelleborg i sommarvärmen
Det går bra för svensk sjöfart. Under flera år har godsvolymerna ökat i de svenska hamnarna. Efterfrågan på arbetskraft är stor och såväl sjökaptener, sjöingenjörer, matroser, motormän och fartygselektriker är bristyrken idag.
Redareföreningen, Sjöfartsverket och de svenska rederierna har därför gått samman i Sjöfartskaravanen för att sprida kunskap om svensk sjöfart och olika yrken inom sjöfarten.
Isbrytaren Ymer, som har sommarledigt från sin ordinarie verksamhet, besöker i sommar ett 20-tal hamnar runt hela Sveriges kust. Ombord finns representanter från hela sjöfartsnäringen och i varje hamn sker olika aktiviteter. I Trelleborg kunde Ymer dock inte gå till kaj p.g.a. sitt djupgående så hon blev tvungen att stanna kvar på redden söder om Maxi stormarknad.
Därför var det endast ett fåtal inbjudna som fick göra ett besök ombord. Sjöräddningskryssaren Elsa Johansson körde ut med de inbjudna till fartyget. På plats överräckte kommunalrådet Ulf Bingsgård ett bordsstandar med kommunvapnet till besättningen som i sin tur överlämnade ett bordsstandar med Svenska Redareföreningens logotyp.
- Denna sjöfartskaravan som Ymer är ute på är viktig. För Trelleborg, som en gammal och framtida sjöfartsstad, är det bra att man visar upp de olika karriärmöjligheter som yrken kopplat till havet har. Tråkigt bara att Ymer inte kunde angöra Trelleborgs hamn, säger Ulf Bingsgård efter besöket ombord på Ymer.
Ymer är Sjöfartsverkets största isbrytare och är döpt efter jätten Ymer i nordisk mytologi. Ombord på Ymer arbetar cirka 40 personer. Hälften av dessa är ombord medan de andra är hemma på ledighet.
Fakta om Isbrytaren Ymer
Typ: Isbrytare
Klass: Atleklass
Byggnadsvarv: Wärtsilä, Helsingfors, Finland
Sjösatt: 1976
Tagen i bruk: 1977
Deplacement: 9.500 ton
Längd: 104,6 meter exkl. bogserlykta
Bredd: 23,8 meter
Djupgående: 8,3 meter
Maskin: Diesel-Elektrisk, 22.000 hkr, 4 propellrar (2+2)
Hastighet: 20 knop
Besättning: 20 man
Ägare: Sjöfartsverkets Rederi
Drift & bemanning: Rederi AB Transatlantic
Sidan publicerades 2008-07-31 07:01
Sidan ändrades 2008-07-31 07:01

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier