Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Kulturnämnd på Borgbesök
Region Skånes kulturnämnd besökte på onsdagen Trelleborg och Trelleborgen. De folkvalda ville gärna stifta närmare bekantskap med den rekonstruerade vikingaborgen och valde därför att förlägga sitt sammanträde hit. Förutom sedvanliga ärenden att behandla fick ledamöterna höra mer om kulturen i Trelleborg i allmänhet och Trelleborgen i synnerhet.
För informationen svarade bl.a. kulturnämndens ordförande Rolf Persson, kulturchef Jörgen Flink, museichef Ingela Jacobsson och kommunstyrelsens ordförande
Region Skånes kulturnämnd besökte på onsdagen Trelleborg och Trelleborgen. De folkvalda ville gärna stifta närmare bekantskap med den rekonstruerade vikingaborgen och valde därför att förlägga sitt sammanträde hit. Förutom sedvanliga ärenden att behandla fick ledamöterna höra mer om kulturen i Trelleborg i allmänhet och Trelleborgen i synnerhet. För informationen svarade bl.a. kulturnämndens ordförande Rolf Persson, kulturchef Jörgen Flink, museichef Ingela Jacobsson och kommunstyrelsens ordförande Ulf Bingsgård. Den senare talade om kulturens betydelse för Trelleborg med rubriken ”Trelleborg en kommun med kulturella möjligheter”.
Sidan publicerades 2008-04-24 11:18
Sidan ändrades 2008-04-24 11:18

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier