• Kommentera sidan

Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.

Rondellhunden Trelle på plats

På måndag den 4 juni intar Sveriges största rondell sin plats i den svenska kulturhistorien. Trelle, som hunden döpts till, är ett resultatet av samarbete mellan den kände konstnären Lars Vilks och elever på Söderslättsgymnasiet. 

- Det hela började med en lektion om modern konst, berättar Ulf Söderstrand som är lärare på gymnasiet, och detta utmynnade i att hela skolan engagerade sig i bygget av rondellhunden.
 
Elever från bygg, estet, teknik och restaurangskolan har arbetat hårt med att få Trelle klar till vernissagen. Han är byggd av återvunnet byggnadsmaterial och försedd med en dialogterass på sin knappt fyra meter höga rygg. Från en av korgstolarna här kan man njuta av utsikten såväl över rondellen vid Hedvägen-Västra Ringvägen som området i övrigt.
 
Vernissagen på måndag klockan 11 kommer att innehålla såväl musik och sång som deklamation av Lars  Vilks och invigningstal av kommunalrådet Ulf Bingsgård. Alla är hjärtligt välkomna att delta.
 
- Och visst vore det trevligt om Trelle fick valpar, här finns plats för små hundar, säger Ulf Söderstrand.

Sveriges största rondellhund på plats i Trelleborg.
Konstnären Lars Vilks klättrar upp på rondellhunden Trelle.