Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Vuxna i skolbänken för att bli bättre föräldrar
COPE står för The Community Parent Education Program och är enkelt uttryckt en föräldraskola. Metoden utvecklades på 1980-talet i Kanada och modellen har sedan dess förfinats. Den bygger på internationell forskning om förhållandet mellan föräldrar och barn.
I Trelleborg har COPE-utbildning funnits i några år, och resultaten är mycket goda. Varje år utbildas föräldrar i sin roll att vara just – föräldrar.
– På kursen här i Anderslöv har vi föräldrar från byn, men också från Alstad, Klagstorp och andra byar runt omkring, säger Tjärstin Kraft, förskollärare i Anderslöv och en av ledarna i COPE-utbildningen.
Dela med sig
– Vis av tidigare års erfarenhet av snövintrar valde vi att börja efter påsk och totalt omfattar kursen åtta lektioner. Vi vänder oss till vanliga föräldrar som vill träffa andra i samma situation, byta erfarenheter och utvecklas i sin föräldraroll.COPE-utbildningen är ett projekt som drivs i samverkan mellan skolan, socialtjänsten och Barn- och ungdomspsykiatriska verksamheten. Den vänder sig till ”vanliga” familjer, med vardagliga bekymmer.
Modellen är uppdelad i tre steg – Från första början vänder sig till föräldrar med barn från 0 till 14 månader, andra kursen 3 till 12 år, och den tredje till tonårsföräldrarna. Barnen får gärna följa med, och om så behövs arrangeras aktiviteter för dessa. De lite äldre barnen deltar gärna i diskussionerna och lägger barnperspektiv på olika händelser, kanske väl så nyttigt att inte alltid se det med den vuxnes glasögon.
Frågeställningarna varierar förstås efter barnets ålder. För de minsta kan det handla om hur man lär sig iaktta, förstå och besvara barnets signaler, i mellangruppen om hur man hittar gångbara sätt att ta sig an barnuppfostran och i den äldre gruppen exempelvis hur man stärker kontakten med sina tonåringar. Viktigt i alla åldersgrupperna är att få möjlighet att diskutera med andra föräldrar och dela med sig av sina erfarenheter. Att vara förälder är något av det svåraste man kan ställas inför och då kan det kännas tryggt att få diskutera bekymmer och glädjeämnen med andra.
Positivt bemötande
Lektionen i Anderslövs matsal den här kvällen ska handla om belöningssystem, om olika sätt att uppmuntra barnen. Men först ska förra veckans hemuppgift redovisas, Tjärstin och Cecilia lyssnar på vad Thomas, Malin, Carolina, Carina och de andra har att berätta om timeout.Någon har använt metoden för att få ett barn att uppföra sig vid matbordet, någon annan har valt att själv gå undan en liten stund för att inte visa sin irritation för barnen. Ibland har det fungerat, ibland inte. Så kommer någon på idén att det trilskande barnet kanske skulle kunna få sitta kvar vid matbordet fast med ryggen mot övriga familjen. Skulle det fungera? Värt att prova, menar någon.
Om tio pojkar på ett barnkalas vittnar en annan av deltagarna. Här fungerade vuxenauktoriteten parat med en dos psykologi.
Så går diskussionerna fram och tillbaka, det märks att deltagarna lärt känna varandra och de är öppenhjärtiga i sitt utbyte av erfarenhet från föräldrarollen.
Tidigare kurser har varit mycket uppskattade och gett upphov till omdömen som ”engagerande och inspirerande”, ”kunniga och duktiga ledare” och ”jag vill gå fler kurser”. Nya kurser planeras för höstterminen i år.
Höstens kurser
Följande Cope-kurser planeras i Trelleborg till hösten. Det är ännu inte bestämt på vilken skola de kommer att hållas och inte heller exakt när det blir. Det går bra att anmäla intresse redan nu.
Kurs 1 Från första början, för föräldrar till barn 0-14 månader
Kurs 2 A För föräldrar till barn 3- 6 år
Kurs 2 B För föräldrar till barn 7-12 år
Kurs 3 TonårsCope, föräldrar till tonåringar 13-16 år
Det kommer även att starta en femte kurs som dock är riktad till skoldaghemmet. Till denna kan man inte anmäla sig.
Ingrid Wall
Sidan publicerades 2007-06-20 06:00
Sidan ändrades 2007-06-13 06:00

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier