Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Spirituell dans på Söderslättshallen
Spirit heter den föreställning av Skånes Dansteater som gästar Trelleborg och Söderslättshallen den 22 september med start klockan 19.00.
Det är Skånes dansteater som presenterar en föreställning som enligt förhandsreklamen andas urkraft, passion, dramatik och känslighet. Tre kvinnliga koreografer i världsklass har bjudits in att dela aftonen.
Virpi Pahkinen har nått stora framgångar både som solodansare och som koreograf. Hon har för Spirit skapat ett helt nytt stycke, Nehebkau som är inspirerat av den egyptiska mytologin.
Den konstnärliga ledaren för Skånes dansteater, Marie BrolinTani presenterar Searching som handlar om Jeanne d´ Arc och hennes kamp mellan den religiösa kallelsen och sin längtan efter kärlek.
Holländskan Didy Veldman presenterar Tender Hooks, ett stycke om att kommunicera.
Biljetterna kostar 175 kronor, scenpass gäller. Förköp finns på Biblioteket, Söderslätts Bok och Papper och per telefon 0410-444 27. Arrangör är Trelleborgs teaterförening.
Foto: Steen Tronsgard
Sidan publicerades 2006-09-18 07:43
Sidan ändrades 2006-09-18 07:43

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier