• Kommentera sidan

Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.

Sinatra, poesi och proggrock i oktober

Kulturmånaden oktober är väl späckad och bjuder på allehanda ingredienser, allt från Tangotant till Hanna från Arlöv och Beatles. Första höstmånaden bjuder på en lång rad förslag på musik, teater, poesi och utställningsupplevelser.

Lördagen den 7:e kommer proggikonerna Nationalteaterns rockorkester till Trelleborg för att riva av örhängen som Livet är en fest, Bängen trålar och Jack The Ripper. Platsen är Parken, insläpp 20 och så river rockarna loss en timme senare.

Dagen därpå är det dags för en annan legend att vara huvudperson i Parken. A tribute to Frank Sinatra heter programmet som Martin Joseph & XL Big band står för. Insläpp sker 15.30, föreställningen börjar en halvtimma senare.

Mera musik – Söderlätts Musikkår ger höstkonsert den 15 oktober i Parken, två föreställningar, klockan 14 och 18. Gästsolister i år är Stefan Ljungkvist och trelleborgsättade Sophie Nilsson. Konferencier är Lasse Svensson och dirigent Michael Nordberg.

Den sjuttonde oktober ger Musik- och Dansskolans elever Oktoberkonsert i Trelleborgssalen i Parken. Tiden är klockan 19.  Den 25 oktober ger elever från skolan en minikonsert på Axel Ebbes konsthall med start klockan 19.

Den 28 oktober kommer Beatles att hyllas i Parken. All you need is love heter programmet med gruppen Liverpool, The Beatles of Sweden som tillsammans med Symfoniorkestern i Trelleborg och elever från Musik och Dansskolan i Trelleborg och Svedala samt vänorten Holbaeck ger en Beatleskonsert. Denna kommer att innehålla många av de klassiska McCartney och Lennonkompositionerna utlovas det. Det hela tar sin början klockan 16.00.

Söndagseftermiddag med kör heter ett program som äger rum den 22 oktober, också detta i Parken. Underrubriken är ”En lyxpresent till själen”. Vill du sjunga i kör? Sjunger du bara i badrummet? Tror du kanske att du inte kan sjunga? Nu finns chansen att prova, allt i lustfylld och prestigelös anda, lovar arrangörerna Studiefrämjandet. PÅ söndagseftermiddagen mellan klockan 14 och 18 utlovas en annorlunda söndag, där Bodil ”Tangotanten” Bendixon får deltagarna att sjunga och ha roligt.

– Finns intresset och viljan kan detta vara början till en kör som träffas regelbundet, tror Studiefrämjandet som vill ha föranmälan till arrangemanget.

Barnteater blir det i Parken den 14 oktober klockan 16. Det är Urdjur, en komisk föreställning som vänder sig till barn från tre år som ges.

Poesin får sitt den 19 oktober när programmet Oktoberglöd, en färgsprakande poesifest ges i Axel Ebbes konsthall med början klockan 19. Bakom programmet står Trelleborgs Poesisällskap,

Flera föreläsningar väntar också i oktober. Tisdagen den 17 oktober handlar det om Kristianstads vattenrike, en resa genom ett av norra Europas finaste våtmarksområden. Föreläsare är Patrik Olofsson från Yngsjö, plats Klagstorps församlingshem, start klockan 19. Arrangör är Klagstorps föreläsningsförening.
Dagen därpå, 18 oktober, handlar det om Året runt på Söderslätt. Det är Barbro och Kjell Wihlborg som visar bilder från Söderslätt. Platsen är Gröningens servicecentrum Anderslöv.

Under tiden 28 oktober till 5 november är det Öppet hus på Söderslätt. Följ den röda bojen lyder uppmaningen från Konstnärsgillet Söderslätt. På garvaregården visas en samlingsutställning på vardagar mellan 9 och 16, helger 10-17. Ateljeutställningarna är öppna 28 och 29 oktober samt 4-5 november, vardagar efter överenskommelse per telefon 0733-81 33 69.

Baltutlämningen är temat för en utställning på Trelleborgs Museum som pågår till den 26 november, öppet tisdag till söndag 13-17. Lisbeth Axelsson visar foto på Tingshuset till och med den 14 oktober då  Jeanette Lindstedt tar vid med sin grafik. Vernissage lördagen 21 oktober kel 10-13, därefter pågår utställningen till 11 november.


 

Nationalteaterns rockband.
Bandet Liverpool.