Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Skåningarna tycker till om äldreomsorgen
– Syftet med undersökningen är att låta medborgarnas åsikter påverka den framtida tillsynen av äldreomsorgen men också utvecklingen av ett samhälle som tar hänsyn till äldres behov, säger länsöverdirektör Lise-Lotte Reiter.
Enkäten besvarades av mer än 1 000 personer i åldrarna 18 till 85+ med alla skånska kommuner representerade. Resultatet presenteras nu i rapporten
Kvalité va é dé? Medborgarna anser att god kvalitet självklart handlar om vilken omsorg man får men också om äldreomsorgens personal och organisation. Även samhällsekonomi, personlig ekonomi och fysisk samhällsplanering framhävs som viktiga förutsättningar för en meningsfull tillvaro.
– Många vill inte bli styrda utan tycker att det är viktigt att själva få vara med och bestämma över vilken hjälp man får, när, hur och av vem, berättar Rose-Marie Hejdedal från Länsstyrelsen. Lyhörd och flexibel personal med rätt kompetens lyfts också fram som viktiga kvalitetsfaktorer.
Materialet ger Länsstyrelsen underlag för att identifiera och fokusera på områden för tillsyn, kartläggning och vägledning. Rapporten kan också fungera som underlag till kommuner och andra aktörer i deras utvecklingsarbete.
– Resultaten förs dessutom vidare till Socialstyrelsen och regeringen och kan förhoppningsvis påverka framtidens samhälle för äldre, säger Annie Stråhlén från Länsstyrelsen.
Sidan publicerades 2006-11-10 13:11
Sidan ändrades 2006-11-10 13:11

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier