Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Krog blir skola för Köpingeelever
Nu har sista pusselbiten fallit på plats när det gäller tillfälliga skollokaler för de husvilla eleverna från Köpingeskolan. Efter jullovet börjar skolans sjundeklassare på Två lejon, krogen på Gamla torg. En del arbeten, bland annat med förbättring av belysning, kommer att ske de närmaste veckorna så att restauranglokalerna förändras till klassrum.
Sedan tidigare är det klart att åttondeklassarna kommer att gå i skola i Liber Hermods lokaler på Hamngatan, kompletterat med rum i gamla Posthuset vid Kontinentgatan. På Kontinentgatan kommer också ledningen med rektor Ronnie Svanberg i spetsen, att sitta.
Köpinges niondeklassare är redan installerade i ett våningsplan i A-byggnaden på Söderslättsgymnaiset.
- Nu återstår att lösa frågor som lokaler för hemkunskap och no-ämnen, säger Ronnnie Svanberg som sedan han fattade beslutet att stänga skolan för snart en månad sedan, tittat på åtskilliga förslag på alternativ runt om i Trelleborg.
- Kulturhuset på Valldammsgatan kommer vi att använda för bland annat musik och danslektioner.
Köpingeskolan stängdes den 15 november som en följd av problem med fukt och mögel. Skolan har 398 elever.
Sidan publicerades 2006-12-11 11:33
Sidan ändrades 2006-12-11 11:33

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier