Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Upptäck Trelleborg från cykelsadeln med ny karta
Trelleborgarna är ett cyklande folk. För några decennier sedan var ”Gummits” cykelställ längs Johan Kocksgatan och Borggatan fyllda av hundratals cyklar. När det var dags för skiftbyte morgon, middag och kväll var trängseln bland tvåhjulingarna stor på stadens gator. Också idag väljer många att ta cykeln till jobbet, Trelleborgs topografi lämpar sig utmärkt väl, de branta backarna är lätt räknade.
Nu blir det ännu lättare att ta sig fram på två hjul i Trelleborg. Kommunal Teknik Trelleborg har tagit fram en speciell cykelkarta där alla cykelvägar är utmärkta, liksom de sevärdheter som man lämpligen besöker cykelledes. Det kan vara oaser som Dalköpinge ängar, klosterträdgården, Flaningen och Albäcksskogen. Hamnar, badplatser, turistbyråer, campingplatser och stugbyar är också utmärkta på kartan.
Dags för ny karta
- Vår gamla cykelkarta var från 1995 och stämde inte längre, säger Greger Persson som är projektledare för MöTs, ett samverkansprojekt om miljö och trafik som kommunen bedriver tillsammans med Vägverket. Nätet av cykelvägar byggs ut ständigt.
- Vi vill ju gärna att ännu fler använder cykeln, inte minst för att uppleva andra delar av stan än de som man ser från bilfönstret.
På den nya kartan är hela Trelleborgs centralort fylld av röda linjer, heldragna och streckade. Det är cykelvägarna som utmärks med heldragen linje, färdväg i gatan med streckad linje. Sammantaget är det åtskilliga mil med cykelvägar som finns i kommunen, österut når cykelvägen hela vägen till kommungränsen mot Skurup.
Den nya kartan kommer inte att tryckas upp direkt utan finns att hämta på hemsidan www.trelleborg.se/cykla, där man också kan zooma in just den del av staden man är intresserad av. Kartan är i form av en PDF-fil. Den som inte har tillgång till Internet kan vända sig till Turistbyrån som skriver ut kartan medan man väntar.
Cykla längs kusten
Den som får blodad tand och vill se mer av Trelleborg kan med fördel använda sig av någon av de fyra cykelturer som finns beskrivna i ord, bild och kartor på kommunens hemsida. Två har temat natur, en går österut och en västerut. Den tredje går österut och är fyrtio kilometer lång, medan den fjärde är knappt hälften och rör sig sydost om centralorten.
- Vi kommer att slå ett slag för att cykla till jobbet, och det gör vi med start 24 april, säger Greger Persson. Fram till den fjärde juni pågår vårens upplaga av projektet Cykla till jobbet.
För att göra PR för projektet kommer Greger och övriga i MöTs-gruppen själva att föregå med gott exempel och finnas ute i sta’n sista veckan i april. Med cykelkärra och en knallgul väst kommer han att dela ut broschyrer om trafikregler för cyklister och argumentera för varför bilen ska stå hemma medan man cyklar till jobbet.
- Gratis motion, samtidigt som man får en möjlighet att upptäcka saker som man aldrig ser annars, säger Greger som hoppas på många anmälningar till kampanjen. Som vanligt har den flitige cyklisten möjlighet att delta i utlottning av olika uppmuntringspriser. Den friska luften och konditionen får man oavsett man har tumme med Fru Fortuna eller ej.
Ingrid Wall
Sidan publicerades 2006-04-18 08:30
Sidan ändrades 2006-04-11 08:30

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier