• Kommentera sidan

Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.

Choklad och minicirkus nyheter på Skördefesten

Bodils Minicirkus blir huvudattraktion för hela familjen vid årets Skördefest. Foto: Nicklas FranssonPapegojan Gargamel som balanserar på rygg på en ketchupflaska, katten Mikael som hoppar genom brinnande ringar och hundar som dansar breakdance. Det är några av artisterna i Bodils Minicirkus, en familjeshow som blir en av huvudattraktionerna i årets Skördefest i Folkets Park, Trelleborg, den 24 september.

Cirkusdirektör Bodil Granberg har gjort cirkus med smådjur i många år. Hemma på gården i Skärplinge har hon hela 200 djur att ta hand om. Nu tar hon några av sina vältränade skyddslingar med sig till Skördefesten i Trelleborg. Föreställningen vänder sig till hela familjen och innehåller spännande och gulliga nummer med oförglömliga djurartister.

Skördefesten i Trelleborg är en mustig och färgsprakande höstfest för alla sinnen. I år arrangeras den för fjärde året i följd. Lördagen den 24 september är det dags. Hela parken, rotundan och gårdsplanen, fylls som vanligt med olika utställare och försäljare och kommer att prunka av höstens skörd: Pumpor, vackra blommor, goda frukter och läckra maträtter.

Bakom arrangemanget står som tidigare en rad olika aktörer, framför allt olika kommunala verksamheter - kulturförvaltningen, Agenda 21, folkhälsosamordnaren och Trelleborgs Utvecklings AB. Därtill kommer medarrangörer som LRF, Pennpräntaren HB och Studieförbundet Vuxenskolan.

Lokala odlare

Berith Mårtensson vid kommunstyrelsen fungerar som Skördefestens ständiga samordnare:

- Det är viktigt att kunna låta de lokala odlarna och tillverkarna visa upp sig och sälja sina varor. Det är naturligtvis också trevligt att kunna anordna något festligt för folk på höstkanten, säger hon.

Klockan 9-14 kommer gårdsplanen att fyllas med ett 20-tal lokala försäljare. Det bjuds hembakat bröd och kakor, marmelad, vinäger, frukt och grönsaker, gräddbullar, torkade blommor, linprodukter, honung och mycket mera. Bland utställarna inne i rotundan finns Skånska snapssällskapet, Folkhälsosamordnare, Trelleborgs Turistbyrå m.fl.

Agenda 21 har i år bjudit in Världsbutiken i Malmö som medverkar med Rättvisemärkta produkter som kaffe, thé och choklad.

Servering av kaffe, stekt sill, skånsk "äggakaga", en mustig höstsoppa m.m. utlovas också.

Barnens egen favorit Kalvin från Skånemejerier kommer som vanligt också och hälsar på.

Egen choklad

Choklad är populärt och detta uppmärksammar Skördefesten. Johan Malmborg från Hotel Dannegården tillverkar chokladtryfflar och praliner. Han har 25 års yrkesverksamhet i kök och har bl.a. utbildat sig på Valrhona´s chokladskola i Frankrike.

Att nyttja godsaker med måtta, inte minst socker, är också viktigt. Det kommer Folkhälsosamordnaren att påminna oss om.

Gruppen "Rose Corral Linedancers" från Anderslöv bjuder i stället på njutning för öga och öra, helt utan kalorier, i sin dansuppvisning.

Vem har den största och bästa pumpan? Tjejerna från 4H i Gislöv svarar som vanligt för den populära pumpatävlingen.

Tipstävling

Tipstävling med kluriga frågor om mat blir det också inom området. Arrangemanget avslutas med prisutdelning i de olika tävlingarna.

- Vi har ett mycket bra program för alla åldrar. Nu hoppas vi bara på lika fint höstväder som under tidigare skördefester och att tusentals festglada besökare ska strömma till, avslutar Berith Mårtensson.

Programmet för Skördefesten 2005

Kl 10.00: Rose Corral Linedancers.
Kl 11.00: Chokladtillverkning. Johan Malmborg, Hotell Dannegården.
Kl 12.00: Bodils Minicirkus.
Pumpatävling. Största och bästa pumpan, inlämning fram till kl 11.00.
Tipstävling, talong hämtas och lämnas hos Agenda 21.
Kl 13.30: Prisutdelning pumpatävlingen och tipstävlingen.

Text: Anitha Ljung