Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Ungdomar skapar gummidesign
Inspirerade av sommarens utställning Gummiform på Trelleborgs museum, kommer femtio ungdomar att få chansen att lära sig mer om design i allmänhet och gummi i synnerhet.
Tillsammans med två konstnärer ska eleverna få stifta närmare bekantskap med det ur designsynpunkt något udda materialet. Kommunens kultursekreterare Rebecca Segerhagen har tillsammans med konstnärerna rotat runt i Gummifabrikens lager efter material till skapandet.
Den 19 september samlades ungdomarna för första gången och nu väntar två veckors gummiformande. Det hela kommer att avslutas med en utställning Ung Gummi Form. Vernissage på utställningen blir den 1 oktober kl 14-16, i Parken (tidigare Folkets Park). Utställningen pågår därefter i tre veckor, öppet vardagar mellan 8 och 16.
- Utställningen vänder sig till allmänheten, men vi hoppas förstås att många skolor ska ta chansen att komma och se vad man kan göra av gummi, säger Rebecca Segerhagen.
Sidan publicerades 2005-09-22 06:30
Sidan ändrades 2005-09-20 06:30

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier