• Kommentera sidan

Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.

Klartecken för ”nya” Rådhustorget

Kommunstyrelsens ledamöter hade ingenting att invända mot att ge Rådhustorget en ny utformning medelst Göteborgskonstnären Claes Hakes verk ”Mobile”. Konstverket, bestående av två brunnar, en drygt fyra meter hög ring och en cirkelrund skål i markplanet, femton meter i diameter, bekostas av Kockska stiftelserna.

För några år sedan flyttades Thure Thörns ”t”-formade fontän till Söderslättshallen. För två år sedan utlystes en tävling om den konstnärliga utsmyckningen på Rådhustorget. Kockska stiftelserna tillsammans med representanter från Trelleborgs kommun, kulturnämndens konstkommitté och Trelleborgs Samkulturförening fastnade slutligen för Claes Hakes verk. Övriga fyra som deltog med verk var Fred Åberg, Inger Weichelbaumer, Göran Hazelius och Christian von Sydow.

Så här beskriver Claes Hake själv sitt verk:
- Till Rådhustorget har jag valt några enkla skulpturala former med utsökt material och färger. På markplan en cirkelrund mycket svagt skålformad negativ volym i väl satt Otta skiffer. Två brunnar ingår i torgbilden. De utvändiga sidorna har en naturlig barkyta, stenen är färgad av mineralhaltigt vatten genom tusentals år, detta ger en naturlig vackert rostig till brun yta. En speglande vattenyta hänger helt stilla på var sten. Man hör inga ljud, det blir inget plask, vattenåtgången är liten. I detta sammanhang platsar en ring som en evighetssymbol i polerad brons väl in. I hela utformningen av Rådhustorget har jag eftersträvat en låg profil. Låg men inte menlös. Jag vill se hela torget som en återhållen meditativ och lugn plats. Jag vill hålla tillbaka formelementen, skapa renhet, ha hög kvalité på materielen och en hög taktil känsla.

Kostnaderna för konstverket uppgår till 1,4 miljoner. Kommunen ska svara för att ställa i ordning stenläggningen runt konstverket och utföra de markarbeten som är nödvändiga.

Modell av konstverket Mobile.