Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Färgstark afrikansk kultur på museet
Bakom utställningen står Björn Dönell. Björn besökte WoDaaBe första gången 1987. Ett besök som har följts av många fler under åren som gått, det senaste innan jul. Under två år bodde han i Niger och för femton år sedan bestämde han sig för att göra en utställning, spela in en film och att ta hit några från stammen för att visa upp deras dans. Allt detta genomförde han också för ett antal år sedan. Att han samlingar av bruksföremål, textilier och foton återigen blev aktuella för en utställning har sin förklaring.
- Min son är nu 4 år och en dag vill jag ta med honom till Niger så att han får möta min WoDaaBe familj. Genom denna utställning så får han och andra barn och ungdomar bekanta sig med deras kultur och vardagsliv, säger Björn.
Det är med stor värme Björn berättar om sin familj i Niger. Även om WoDaaBe är det mest exotiska han kan tänka sig ser han likheterna med vår kultur.
- De har samma humor som skåningarna, samma indirekta ironi.
- Det finns dock mycket regler för hur umgänget mellan släktingar skall gå till. Vid ett tillfälle frågade jag en man varför han gick omvägar för att undvika att träffa sin svärfar. Det visade sig att hälsningsceremonin tog 20 minuter.
Traditionsbundet
WoDaaBe är ett boskapsskötande nomadfolk i Niger och södra Sahara. Stammen är en undergrupp av det större Fulani folket. Även om en del Fulanis har flyttat in till städer så håller WoDaaBe fast vid sitt nomadiska liv. De praktiserar islam även om den ofta blandas med lokala sedvänjor och traditioner.
WoDaaBe är huvudsakligen nomadiska boskapsherdar och handlare. Man lever i stort sett fortfarande på samma sätt som man gjort i tusentals år. Eftersom boskapen styr livet så kan man flytta upp till 50 gånger om året för att hitta bete och vatten. Med tanke på att spåren i sanden efter stammen snabbt yrs igen så är det inte helt lätt att hitta dem ute i den vidsträckta öknen.
Mjölkprodukter byts mot jordbruks- och lyxprodukter. WoDaaBe väver och färgar vackra kläder som anses extremt värdefulla i hela västra Afrika. Som handelsvara hamnar kläderna t o m på den internationella marknaden.
Annorlunda könsroller
WoDaaBe betyder tabufolket. Umgänget mellan könen är reglerat av ett stort antal tabun. Men könsrollerna är annorlunda än vad vi är vana vid. Här är det männen som lägger ned mest tid på sitt utseende.
I slutet av regnperioden samlas hundratals människor för att firas "Geerewol", vilket är årets höjdpunkt för WoDaaBe. Under sju dagar dansar de unga männen för en kvinnorna för att visa sin goda hälsa och uthållighet. Männen ägnar timmar åt att dekorerar sina ansikten och kroppar för att tilltala kvinnorna som väljer ut de måst åtråvärda männen. Kvinnorna i stammen väljer vanligen ut de män som är längst, har de vitaste tänderna, de största ögonen, den rakaste näsan, den mest unika och kreativa ansikts- och kroppsmålningen. Som ett resultat av detta har WoDaaBestammen med tiden utvecklats till att bli märkbart längre, med vitare tänder, rakare näsor och större ögon än angränsande stammar.
En man kan ha upp till fyra fruar, men då krävs att han äger en hel del boskap. Den första frun utses av föräldrarna vid födsel, men fler äktenskap kan ingås av kärlek. Om mannen skulle förlora sin boskap kan hans fruar överge eller skilja sig ifrån honom.
Gruppens överlevnad
En gammal tradition som lever kvar än idag är "Hapbanaii", vars syfte är gruppens överlevnad. Enligt denna tradition kan en man låna ut en ko till en annan man eller familj i nöd. Den andra mannen eller familjen behåller kon tills den har producerat två kalvar. Då lämnar han tillbaka kon, men kalvarna får han behålla själv.
Under regnsäsongen lever WoDaaBe huvudsakligen på mjölk från sina kor, men under den torra perioden är hirs den huvudsakliga födan. Jordnötter och kryddor blandas till såser som ger smak. Kött från deras getter och får bjuds det bara på vid högtidliga tillfällen så som vid ceremonier och besök från vänner. Favoritdrycken är te, vilket männen dricker 5-6 gånger per dag.
Utställningen
På vernissagen, söndagen den 13.2 kl 13-17, kommer Björn Dönell att finnas på plats. Utställningen pågår mellan den 6 februari och 17 april och då kommer det att finnas museipedagoger tillgängliga som guidar och berättar om utställningen. Museet har öppet tisdag - söndag kl 13-17.

Text och foto: Susanne Nilsson
Sidan publicerades 2005-02-04 08:41
Sidan ändrades 2005-02-04 08:41

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier