Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Strandstädningen en frisk aktivitet
Strandstädning 2004 i Agenda 21:s regi blev en förhållandevis mycket liten tillställning. Endast tre föreningar deltog, sammanlagt 54 personer, barn och vuxna. Deltagarna var måhända få, men fulla av frisk entusiasm!
Denna majdag, 16 maj, visade det sig dock att stränderna var ovanligt rena jämfört med tidigare år då vi varit ute. Två timmars intensiv skräpjakt gav sammanlagt 600 kg upprensat skräp. Det var minsta mängden på mycket länge! Förra året samlades 1,5 ton ihop och året dessförinnan var mängden uppe i hela 2 ton. Men så deltog också betydligt fler personer under dessa år, ett tiotal föreningar.
Strandstädningen är ett sedan 1998 ett årligen återkommande Agenda 21-projekt i kampen mot skräpet och soporna på kommunens stränder, lagom inför badsäsongen.
Dagen bjöd på uppehållsväder, blåst och växlande molnighet och en sol som stundtals visade sitt vänliga ansikte. Att värma sig vid grillarna efter förrättat värv var inte så dumt!
Hälsofrämjandet tog sig an området från Dalabadets brygga i väster till Gislövs hamn i öster. Här mötte en tapper skara kvinnor och barn i olika åldrar upp, sammanlagt 9 personer. För Hälsofrämjandet handlar Strandstädningen till stor del om friskvård, att vara ute och röra på sig och samtidigt göra en insats för kommunens stränder.
Simremarkens Vägförening städade som tidigare området mellan Mopsvägen och Snorthögsvägen i Simremarken. Här var det mest glada pensionärer som ställde upp, sammanlagt 30 personer.
- Vår förening ser den årliga strandstädningen som en kul grej, ett tillfälle till gemenskap med varandra. Inte nog med att vi får rent på stranden, vi lär också känna våra grannar på kuppen, konstaterar Göran Rosberg, en av föreningens eldsjälar i sammanhanget som är mycket nöjd med såväl sin förenings som kommunens insats.
Ö Torps Scoutkår städade som vanligt sitt område i Smygehamn. Här var deltagarna "utkommenderade" scouter så när som tre personer som mött upp frivilligt.
Dessutom ställde i år hela Östra skolan upp och städade stranden rakt söder om skolan under fredagen, 14 maj. Dessa belönades av Agenda 21 med glasspinnar. Bra jobbat!
Dala Livs, affären vid Dalabadets camping, fick som tidigare fungera som sambandscentral. Här kunde föreningarna hämta säckar och handskar samt korv och bröd som Agenda 21 sponsrade med för den grillning som varje förening själv fick svara för.
Agenda 21 sponsrade med speciella T-shirts med strandstädartryck Dessa tröjor är synnerligen uppskattade bland deltagarna. Även föreningen Samkultur stöttade projektet genom att skänka konsthantverk som priser till ett litet lotteri.
Vid en eftersits i Rådhuset började man redan planera för nästa års aktivitet. Datum bestämdes till 22 maj 2005.
Önskvärt är om samtliga kustnära skolor i kommunen nästa år kan följa Östra skolans exempel och göra fredagen den 20 maj till en strandstädardag.
Ett annat önskemål som framfördes av de medverkande föreningarna är att kommunens miljöengagerade politiker ställer upp.
- Så kan de med egna ögon se hur folk på vissa håll använder stranden som soptipp och dumpar sitt trädgårdsavfall!
Agenda 21-projektet Strandstädning svarar mot de svenska miljömålen Hav i balans samt levande kust och skärgård, God bebyggd miljö och Giftfri miljö. Barnperspektivet i projektet består i att barn varit lika välkomna som vuxna att delta.
Text och bild: Anitha Ljung
Sidan publicerades 2004-06-01 10:29
Sidan ändrades 2004-06-01 10:29

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier