• Kommentera sidan

Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.

Arbetslösheten sjunker i Trelleborg

C B FriisgatanUnder maj månad sjönk arbetslösheten i Trelleborg till 3,7 procent av befolkningen. Det är en något lägre siffra än övriga länet, och detsamma som riket i stort. Fortfarande är dock arbetslösheten bland unga hög, drygt sex procent.

1999 låg den öppna arbetslösheten på närmare 4,5 procent i Trelleborg, för att därefter sjunka varje år fram till ifjol. I år har siffran ökat ytterligare någon tiondedels procent till 3.7 procent. I länet i övrigt ligger motsvarande siffra på 3,9 procent.

Arbetslösheten bland män är något högre än för kvinnor. I åldersgruppen 20 till 24 år ligger arbetslösheten för tredje året över sex procent, på samma nivå som 1999. Överlag ligger siffrorna över de senaste årens. Fler människor är också sysselsatta i åtgärder som kommunala program och arbetsplatsintroduktion.

Räknat i antal har i medeltal runt 1050 personer i kommunen varit arbetslösa det senaste året. Av dessa är cirka 150 ungdomar. Den siffran har stadigt stigit sedan sommaren 2001, men ligger stilla jämfört med förra sommaren. Antalet utan arbete torde dock stiga under sommaren för alla kategorier, en följd bland annat av avslutade utbildningar.