Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Gott resultat 2003 för Trelleborgs kommun
Trots svåra ekonomiska tider visar bokslutet för 2003 på ett överskott med 22,5 miljoner. Det är 10,2 miljoner kronor bättre än budget, och ungefär i nivå med 2002 års resultat som uppgick till 19,3 miljoner. I resultatet ingår den skattehöjning som skedde första januari 2003 och som bidragit till ökade skatteintäkter med 38 miljoner kronor.
– En viktig anledning till att vi uppnått ett så pass bra resultat är att den ekonomiska medvetenheten fortsatt öka i nämnder och styrelser. Tillsammans med kommunstyrelsen sker en regelbunden uppföljning och värdering av verksamheten, säger kommunstyrelsens ordförande Egil Ahl. Det är en förutsättning för att vi skall klara de stora åtaganden som vi har framför oss, bland annat i form av ytterligare skolbyggen.
I samband med delårsrapporten den sista augusti redovisades en prognos som pekade på ett underskott på -12,3 miljoner. Att resultat nu blir i runda tal 35 miljoner bättre beror främst på tre faktorer – slutavräkningen för 2003 års skatteintäkter blir bara -7,8 miljoner mot beräknade -16 miljoner, värdet på kommunens finansiella placeringar har ökat med tio miljoner och att nämndernas avvikelser mot budget stannar vid -8,7 miljoner mot befarade -21,2 miljoner.
Resultatet för verksamheterna visar således på en betydligt bättre budgetdisciplin ute i de olika verksamheterna. År 2002 var den negativa avvikelsen hela – 38,7 miljoner.
Ett annat tydligt trendbrott i den kommunala ekonomin är att skatteintäkterna blivit lägre än budgeterat, nära åtta miljoner. I 2002 års bokslut ökade de däremot jämfört med budget med nära 16 miljoner. Den här trenden kommer – om den fortsätter – att innebära svåra ekonomiska påfrestningar under 2004. Totalt uppgick skatteintäkter och generella statsbidrag under 2003 till 1 248 miljoner, att jämföras med 1 166 år 2002.
Verksamhetens nettokostnader – ungefär 98 % av skatteintäkter och generella statsbidrag – fortsätter att öka. Ökningen var 8,6 % under 2003, att jämföra med 2002 års ökning som låg på 6,9 %.
De taxefinansierade verksamheterna, hamn, va, renhållning och elnät, bidrar till kommunens resultat med +34,6 miljoner, 2,8 miljoner mer än budgeterat. Det betyder att resultatet för de skattefinansierade verksamheterna är -12,1 miljoner. I budgeten beräknades detta underskott till -19,5 miljoner. Också de olika verksamheternas resultat är bättre än de resultat som redovisades i delårsrapporten per den 31 augusti. Då pekade prognosen på -21,2 miljoner. Så gott som samtliga nämnder har förbättrat sina resultat.
Investeringarna under 2003 uppgår till 133 miljoner, att jämföras med rekordåret 2002 då Trelleborg investerade hela 257 miljoner. Investeringarna har finansierats med årets resultat, avskrivningar samt avyttring av den långsiktiga placeringen i svenska räntebärande papper.
Några nya lån har inte behövt tas upp under året. Den totala låneskulden är 55,1 miljoner kronor, vilket uträknat per trelleborgare är den i sammanhanget högst beskedliga summan 1 407 kronor. Att beloppet ökat något sedan förra året beror på att från och med 2003 redovisas även de finansiella leasingavtalen som långfristiga lån. Den skulden uppgår till 12,5 miljoner kronor.
Kommunens soliditet uppgår till 74 procent, i princip oförändrat jämfört med föregående år. De likvida medlen ökade under året med 27 miljoner och var vid årsskiftet 103 miljoner.
Respektive nämnd och förvaltning kommer att göra närmare analyser av resultatet.
Sidan publicerades 2004-02-04 14:00
Sidan ändrades 2004-02-05 14:00

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier