Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
750-årsjubel och Skegrieskola på kommunstyrelsemöte
Dagordningen är lång och rymmer punkter som tertialrapport för de finansiella placeringarna, beslut om inköpssamordnare, planer för Åkerjordsvägen och Minnesberg, utbyggnad av villaområden i Skegrie och Tommarp samt exploateringsavtal för del av kvarteret Phylatterion väster om Bryggaregatan.
Nya gatunamn i Anderslöv skall tas upp till behandling liksom förslaget till ny- och ombyggnad av Skegrie skola. Skolan i byn räcker inte till för alla barn, Skegrie är en populär inflyttningsort, och därför planerar man att bygga till. Kostnaden är beräknad till 37,6 miljoner. Till detta kommer nära fyra miljoner för inventarier.
Ledamöterna skall också ta ställning till försäljning av fastigheten Trelleborg Tommarp 5:26. Tomten gränsar till Ståstorp 10:7 där köparna sedan tidigare driver entreprenadverksamhet.
Sidan publicerades 2004-02-02 09:42
Sidan ändrades 2004-02-02 09:42

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier