Denna sida finns i vårt arkiv. Publiceringsdatum finns längst ner på sidan.
Rugbydamer tände Trelleborg
- Kan det vara Ulf och Grimman i TFF? Eller kanske hela laget? Den ena gissningen följde på den andra, och en och annan hade tankar i rätt riktning - till Pingvins duktiga damer som i år blev svenska mästare.
- Det här året har varit damernas år, menade kommunfullmäktiges ordförande Nils-Gunnar Snygg när han äntrade lastbilsflaket på Gamla Torg, och syftade såväl på svenska damlandslaget i fotboll som duktiga friidrottare som Carolina Klüft.
Därför var det inget svårt val att utse Pingvins rugbydamer till årets lykttändare. Förutom att laget blev svenska mästare i år, så förser man landslaget med halvdussinet spelare. En av dessa är lagkaptenen Sara Åkerman som fick ta hand om lyktan under promenaden genom stadens gator. Tillsammans med sina kamrater var hon i helgen på träningsläger i Mellansverige, men fick dispens att åka hem för att tända upp Trelleborg och lyssna på motiveringen till hedersbetygelsen som löd "För stor idrottslig framgång och framåtanda parat med utpräglad klubbkänsla och gott kamratskap".
Tände Trelleborg
Sedan Sara med säker hand tänt de stora julträden på Gamla Torg inleddes vandringen österut. Kommunstyrelsens ordförande Egil Ahl, kyrkoherde Gustaf Centervall och Nils-Gunnar Snygg gjorde Sara sällskap i täten på processionen som också omfattade Trelleborgs Musikkår och de sju luciakandidaterna.
På Rådhustorget tändes den stora granen, för året utrustad med tusentals nya, små juleljus, innan vandringen tog slut på Olof Palmes plats där luciakandidaterna ånyo sjöng och kyrkoherden höll ett kort tal.
Mycket folk var i rörelsen denna julskyltning trots den bistra vinden. Barnaögon tindrade åt fiskedammar och välfyllda affärsfönster, fryntliga tomtar spred julstämning, glöggdoften blandade sig med röken från scouternas korvgrillning och lukten av granar.
Lasarettskören Stämbandet sjöng, gymnasieungdomarna fanns på plats med sina unga företag, Lions snurrade sitt chokladhjul och en och annan gick nöjd hem med en nyvunnen ål eller annan godsak. Därmed gick startskottet för 2003 års jul - nu väntar drygt tre veckor av adventskalendrar, levande ljus, luciasång, skinkgriljering, julklappsinköp och allt annat som hör december till.



Text och foto: Ingrid Wall
Sidan publicerades 2003-12-01 10:29
Sidan ändrades 2003-12-01 10:29

Hedv/V Ringvägen
Trelleborg till 1000
Uppsikt Trelleborg
Sociala medier