• Kommentera sidan

Stort intresse för E6 nu och då

Det var lapp på luckan när Trelleborgs kommun tillsammans med Trafikverket, Skånetrafiken, Vellinge och Skegrie BK bjöd till informationsdag om E6:an på söndagen. Trots konkurrens från allsvensk premiär, familjedag och trädgårdsarbete tog biljetterna snabbt slut. Nöjda besökare fick både resa längs dagens väg i bokstavlig mening och längs dess föregångare i bildlig.

Drygt hundra personer fick möjlighet att delta i informationsdagen som var upplagd i två program. Ena delen ägnades åt en busstur längs bygget med en synnerligen sakkunnig guide, projektledaren Marie Minör. Andra delen av programmet var en resa bakåt i tiden 5 500 år. Ciceroner var Magnus Andersson och Björn Wallebom, båda arkeologer. Magnus och Björn ledde grävningarna vid Döserygg och fann den unika processionsväg som tros vara mer än fem årtusenden gammal, kanske norra Europas äldsta väg.

Trafikverkets Andreas Simonsson och hans kollegor var mycket nöjda med dagen, och med tanke på att biljetterna såldes slut snabbt så finns tanken på att kanske upprepa dagen.

- Vi får se till hösten, det är väldigt roligt att det finns så stort intresse för vägbygget och för de arkeologiska utgrävningarna, konstaterar han.

Grillad korv bjöds det på.
Arkeologisk föreläsning stod på programmet.